Molise smaku

Strona główna » Kulinaria » Molise smaku

Informacje

Góry o dzikim pięknie, skrywające stanowiska archeologiczne, wzgórza poprzecinane rzekami i polami pszenicy, gaje oliwne i winnice, miasta bogate w sztukę i historię, a wreszcie morze, z jego powolnym i cyklicznym rytmem, które wpływa na życie rybaków: wszystko to składa się na Molise, mały region usiany perełkami krajobrazu, sztuką i gastronomicznymi rozkoszami, wciąż mało znany i nie dotknięty przez masową turystykę. Aby odkryć tajemnice ziemi samnickiej i jej liczne smaki wystarczy śledzić nurt rzeki Biferno od górskiego obszaru Campobasso, aż do morza.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy od Campobasso, położonego na zboczu malowniczego wzgórza, w cieniu majestatycznego zamku Monforte (Castello Monforte) z XV wieku. Osada skupia się wokół piazza Pepe, charakteryzującego się szlacheckimi pałacami i neoklasyczną katedrą Świętej Trójcy (Cattedrale della Santissima Trinità); nie możemy odmówić sobie wizyty w powiatowym muzeum samnickim (Museo Sanntico Provinciale) i w kościele św. Bartłomieja (Chiesa di San Bartolomeo), ani też chwili odpoczynku w jednej z wielu tawern, gdzie można skosztować miejscowej kuchni, o silnym wpływie tradycji sąsiednich regionów – Abruzji i Apulii – ale interpretowanej poprzez swoje charakterystyczne warianty: warte spróbowania są różne rodzaje makaronów podawane w towarzystwie warzyw, jagnięcina, typowa nalewka Milk, a także wspaniałe desery.

Z okazji święta Bożego Ciała w Campobasso odbywa się najważniejsze święto kultury ludowej i religijnej Molise: Sagra dei Misteri. Wzdłuż ulic odbywa się parada, w trakcie której grupy mężczyzn niosą trzynaście „Tajemnic”, czyli machin zaprojektowanych przez artystę Paolo Saverio di Zinno w 1748 roku, na których dzieci i dorośli odtwarzają w sposób surrealistyczny obrazy Starego i Nowego Testamentu.

Po krótkim postoju w mieście Ripalimosani, znanym z wyjątkowego chleba, schodzimy w kierunku Petrella Tifernina, śledząc bieg rzeki Biferno, wzdłuż żyznej doliny, w której znajdują się najważniejsze w Molise, zajmujące blisko 380 hektarów powierzchni, a także winnice, z których pochodzą białe, czerwone i różowe szczepy.

Trasa prowadzi dalej w kierunku Larino, ze średniowiecznym Pałacem Książęcym, będącym obecnie ratuszem i siedzibą Muzeum, z gotycko-romańską katedrą konsekrowaną w 1319 roku i poświęconą Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny i św. Pardo, oraz z rzymskim amfiteatrem w miejscowości Piana San Leonardo. Pod koniec maja Larino obchodzi święto patrona, św. Pardo. W trakcie uroczystości wzdłuż ulic miasta odbywa się procesja ponad stu wozów, ozdobionych papierowymi kwiatami, ciągniętych przez woły i niosących posąg świętego, w świetle pochodni i przy dźwiękach tradycyjnej pieśni: „carrese”.

Jadąc w głąb lądu, pośród wzgórz porośniętych drzewami oliwnymi, odkrywamy,  miasta oliwy: Colletorto i Casacalenda. Wracając do rzeki Biferno, spotykamy Guglionesi, gdzie trzeba spróbować wędlin, takich jak saggiciotto (wędzona kiełbasa wieprzowa) z pobliskiego Montenero di Bisaccia i ventricina (okrągła kiełbasa, nadziewana w wieprzowy żołądek i przygotowywana z chudego mięsa udźca wieprzowego, papryki, ostrej papryczki i kwiatów kopru włoskiego).

Następnie docieramy do Termoli, nadmorskiej wioski, która zaprasza na przyjemne spacery po jej wąskich uliczkach, wśród pastelowych domów.

W mieście, którego okolice pokrywają winnice, znajduje się zamek Castello Svevo zbudowany z rozkazu Fryderyka II w 1247 roku, z majestatyczną kwadratową wieżą strażniczą, otoczoną bastionem z czterema cylindrycznymi małymi wieżami. Tutaj możemy skosztować charakterystycznego gulaszu rybnego U’ Bredette.

W pobliżu Termoli znajduje się Campomarino, wioska będąca częścią szlaku Miast wina, z winnicami z widokiem na morze. Tutaj rodzi się biłae, różowe i czerwone Biferno Doc, i tutaj pod koniec lipca można uczestniczyć w wyśmienitym święcie wina.

Z wybrzeża wracamy w głąb lądu, aby odwiedzić Agnone, miasto, które zawdzięcza swoją międzynarodową sławę starożytnej tradycji dzwonnic, która przetrwała dzięki Odlewni Marinelli z muzeum otwartym dla zwiedzających.

Przemieszczamy się następnie w kierunku Isernii: wyruszając z serca miasta, placu św. Piotra Celestyna (piazza San Pietro Celestino), docieramy do katedry o tej samej nazwie, będącej ważnym przykładem architektury wczesnego średniowiecza. Gubiąc się na starówce, odkrywamy warsztaty rzemieślnicze, które oferują wyszukane koronki klocowe.

Nieunikniona jest także wizyta w Scapoli, wiosce starożytnego instrumentu muzycznego, jakim są dudy. Ich tradycję rozsławiają sklepiki w dzielnicy Fontecostanza, którym także poświęcone zostało tutejsze muzeum.

Na koniec naszej wędrówki musimy zboczyć nieco z naszego szlaku. W ten sposób dotrzemy do ruin Saepinum (dzisiejszego Sepino), stanowiska archeologicznego znajdującego się w północno-wschodniej części gór Matese.

Założone pod koniec IV wieku p.n.e. jako ośrodek handlu i obronny bastion na przecięciu dwóch ważnych szlaków, Saepinum dziś wygląda jak prostokątny obszar, otoczony murami z dziesiątkami wież i czterema monumentalnymi bramami wjazdowymi, z których jedna została bardzo dobrze zachowana (Porta di Boxano). Na forum widoczne są jeszcze pozostałości bazyliki, świątyni, rynku i łaźni.

Przydatne informacje

Regione Molise www.regionemolise.com

Molise Turismo www.discovermolise.com