Szlak prosecco

Strona główna » Kulinaria » Szlak prosecco

Informacje

Szlak Prosecco prowadzi przez region Wenecji Euganejskiej, w otoczeniu naturalnego, uroczego krajobrazu, którego piękno podkreślają wspaniałe winnice, klasztory i zamki

Pierwsze skrzypce gra tu Prosecco Conegliano Valdobbiadene DOCG, który wraz z Colli di Conegliano DOCG i Igt Verdiso, rozsławił włoską branżę winiarską na całym świecie.

Na tym wyimaginowanym szlaku wiodącym do odkrycia doskonałych trunków z bąbelkami, zaczynamy od Conegliano – gdzie znajdujemy Szkołę Enologii Cerletti, pierwszą we Włoszech, która od ponad wieku kształci jednych z najlepszych enologów w kraju. Miasteczko to oferuje miłośnikom sztuki skarby twierdzy Castelvecchio, gdzie znajduje się bogata kolekcja obrazów, fresków, mebli i znalezisk archeologicznych od paleolitu po epokę rzymską.

Na główny plac Cima wychodzą z kolei starożytne mury ratusza i Teatro dell’Accademia; tuż obok znajduje się katedra, a w niej cenny obraz Cima da Conegliano, Madonna in trono e Santi (Matka Boża siedząca na tronie i Święci).

Idąc dalej, można dotrzeć do miejscowości Ruà w gminie San Pietro di Feletto, z XVII-wieczną pustelnią kamedułów, siedzibą ratusza oraz imponującym XII-wiecznym kościołem romańskim.

Niedaleko, w małej gminie Refrontolo, z której rozciąga się wspaniały widok na wzgórza Treviso, znajduje się Molinetto della Croda otoczone iście relaksującym krajobrazem.

W Solighetto wznosi się XVIII-wieczna Villa Brandolini d’Adda, w której mieści się Konsorcjum Prosecco oraz muzeum poświęcone śpiewaczce operowej Toti Dal Monte. W miejscowości Soligo znajduje się mały kościółek Santa Maria Nova z XIV wieku, z którego krótkim spacerem można dojść do świątyni San Gallo, na wzgórzu o tej samej nazwie, skąd rozciąga się wspaniały widok na wzgórza i równinę.

Finał naszej podróży przypada na Valdobbiadene. Jest to druga „stolica” Prosecco, która fascynuje odwiedzających swoją Villa dei Cedri, goszczącą prestiżową Krajową Wystawę win musujących, oraz wielowiekowy cedr libański, będący ciekawostką dużego parku otwartego dla zwiedzających.

Wszędzie na naszym szlaku znajdują się winnice i piwnice, gdzie produkowane jest Prosecco DOC – i gdzie można je degustować i kupować – ale także inne małe i większe klejnoty lokalnej enologii, takie jak Colli di Conegliano, Refrontolo Passito, Torchiato, Verdiso.

Spośród różnych rodzajów wina i wina musującego najbardziej cenione jest Prosecco Superiore di Cartizze: bogatsze i słodsze od tradycyjnego prosecco, które jest produkowane na niewielkim pagórkowatym obszarze o powierzchni zaledwie 106 hektarów. Swój smak zawdzięcza szczególnym warunkom mikroklimatu i gleby, z której pochodzi.

TRZEBA WIEDZIEĆ, ŻE….

….oprócz win, prowincja Treviso słynie jeszcze z innej doskonałości kulinarnej: czerwonego radicchio z Treviso, prawdziwego „zimowego kwiatu” o przyjemnie gorzkawym smaku, któremu w 1996 roku nadano znak IGP.

Od smaków do historii: Marca trevigiana jest bogata w zabytkowe domostwa, słynne wille weneckie, które stanowią unikalne dziedzictwo na świecie, chronionym przez UNESCO jako dziedzictwo światowe.

Ci, którzy zatrzymają się w opisywanych miejscach, nie mogą przegapić wycieczki do Treviso, stolicy prowincji, miasta sztuki, kultury i przyjemnego stylu życia, jednego z najbardziej atrakcyjnych w północnych Włoszech.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.coneglianovaldobbiadene.it.