DOLINA AOSTY

Strona główna » Odkryj Włochy » DOLINA AOSTY

Co zobaczyć

Kiedy myślimy o Dolinie Aosty, przenosimy się natychmiast na stoki narciarskie Cervinii, Courmayeur oraz Pili, znanej w całej Europie jako miejsce, którego miłośnicy sportów zimowych nie mogą pominąć: od narciarstwa, przez snowboarding, na łyżwiarstwie kończąc.

Gmina Pont Saint Martin stanowi symboliczną bramę wjazdową dla tych, którzy przyjeżdżają z południa, skąd zaczyna się droga prowadząca do pięknej doliny Gressoney.

Most rzymski z I wieku p.n.e., przez który przebiegała starożytna droga konsularna do Aosty, jest przykładem wpływów rzymskich na tym terytorium.

Wzdłuż doliny, która prowadzi z Pont Saint Martin do Courmayeur, znajdują się aż 82 budynki, w tym prymitywne fortyfikacje, wojskowe fortece, rezydencje i wieże strażnicze, które świadczą o bogatej historii feudalnej regionu. Wznoszą się nad doliną jak posterunki, oferując zwiedzającym możliwość prześledzenia bardzo urokliwej i ciekawej trasy. Najbardziej znanym z dworków w Dolinie Aosty pozostaje Zamek Fénis, słynny ze względu na swoją spektakularną architekturę, wykorzystywany jako prestiżowa siedziba rodziny Challant.

Warto również odwiedzić takie miejsca, jak choćby Zamek Issogne, Sarriod de la Tour, Sarre, Saint-Pierre, Ussel.

 

Droga wytyczona przez zamki prowadzi do Aosty, skupiska rzymskiej i średniowiecznej historii, do której dochodziły starożytne tradycje.

Rzymskie miasto w swej istocie nosi widoczne ślady zamierzchłych czasów dzięki ważnym zabytkom, takim jak Łuk Augusta, Brama Pretoriańska, czy mury obronne, po których można chodzić, udając się na długi i przyjemny spacer.

Dużym zainteresowaniem cieszy się Cattedrale di Santa Maria Assunta (katedra Matki Boskiej Wniebowziętej), z dostępem do wykopalisk archeologicznych pod obecną podłogą, charakterystyczny plac Piazza Chanoux i monumentalny kompleks kolegiaty kościoła Sant’Orso (św. Ursusa) z XI wieku.

Imię św. Ursusa nosi też targ, który odbywa się co roku w Aoście pod koniec stycznia.

Tysiące turystów wypełniają ulice centrum miasta, które zakłada świąteczne szaty, prezentując najstarszą produkcję rękodzieła artystycznego Doliny Aosty, od rzeźby do drewna, od kutego żelaza do steatytu, skóry, wikliny, tkanin wełnianych, koronek, gier i masek.

Co zjeść

Regionalna kuchnia Doliny Aosty jest wyrazista i kreatywna, bogata w oryginalne smaki. Charakteryzuje się typowymi przysmakami mięsnymi, takimi jak carbonada, gulasz z mięsa w winie, cebuli i ziołach, mocetta, wołowina lub mięso z koziorożca suszone i przyprawione ziołami górskimi.

 

Kolejnym przysmakiem, którego należy spróbować są wędliny, takie jak aromatyczny smalec z Arnad oraz boudin z Doliny Aosty, nadziewany gotowanymi ziemniakami, smalcem, przyprawami i słynną szynką z Bosses (Jambon de Bosses).

 

Znakomite są także sery, w tym Valle d’Aosta Fromadzo i słynny Fontina Dop, będący podstawą wielu przepisów, w tym fondue, typowa zupa z Doliny Aosty na bazie kapusty głowiastej, kapusty włoskiej, sera Fontina i czerstwego żytniego chleba.

 

Dzięki mikroklimatowi regionu, winorośl może rodzić owoce na wysokości do 1200 m, podczas gdy drzewa owocowe oferują przysmaki takie jak orzechy włoskie, kasztany, jabłka Renety i słynne gruszki Martin Sec.

 

Miłośnicy wina mogą spróbować doskonałych win górskich z zastrzeżoną nazwą pochodzenia, takich jak Arnad Montjovet, Enfer d’Arvier, Blanc de Morgex et de la Salle lub Donnas. Na koniec nie sposób nie wspomnieć niezwykłego ziołowego likieru „Genépy des Alpes” czy typowej Kawy z Doliny Aosty, którą można wypić w tradycyjnym naczyniu (czajniczku) zwanym „pucharem przyjaźni”.

Informacje

Ten najmniejszy region Włoch leży na północno-zachodnim krańcu półwyspu, na granicy między Francją i Szwajcarią. Dolina Aosty obfituje w majestatyczne szczyty, w tym najwyższe szczyty Alp, takie jak Cervino, Monte Rosa, Gran Paradiso i jego wysokość Mont Blanc, który ze swoimi 4810 m wysokości pozostaje bezkonkurencyjny w Europie: to dach starego kontynentu.

Perłą regionu jest Courmayeur, uważany za jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich na świecie i kolebkę wspinaczki górskiej, gdzie powstała pierwsza szkoła dla przewodników górskich.

W otoczeniu imponujących gór i wspaniałych dolin znajduje się pierwszy włoski Park Narodowy założony w 1922 roku, Gran Paradiso, gdzie można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku: kozice, orły bieliki, świstaki i oczywiście koziorożca, symbol parku.

Historycznie Dolina Aosty jest uważana za krainę kontaktu i fuzji między Włochami i Francją, co znajduje odzwierciedlenie w oficjalnej dwujęzyczności i statusie regionu autonomicznego. Duże, nowoczesne tunele Gran San Bernardo – a przede wszystkim Mont Blanc, arcydzieło inżynierii, które kończy się na terytorium Francji – umocniły jego charakterystykę skrzyżowania Włoch z resztą Europy.

Stolica: Aosta.

Co robić

Podczas wszystkich pór roku odwiedź Monte Rosa, gdzie możesz uprawiać sport lub spacerować ścieżkami, które wspinają się aż na szczyty i z których możesz podziwiać urzekający krajobraz, magiczny dzięki grze światła i kolorów.

Sporty, których uprawianie umożliwia Monte Rosa i jej doliny są niezliczone; trzy doliny Ayas, Gressoney i Valsesia stanowią siedzibę jednego z największych włoskich ośrodków narciarskich.

Zimą można spróbować swoich sił w takich dyscyplinach jak narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, ski touring i snowboarding, podczas gdy latem region przekształca się w piękną siłownię na wolnym powietrzu:

alpinizm, rafting, kajakarstwo, turystyka piesza, jazda konna, golf i kolarstwo górskie to tylko niektóre z nich, nie wspominając już o sportach lotniczych, takich jak spadochroniarstwo, lotniarstwo czy paralotniarstwo.

Aby docenić piękno lodowców polecamy Punta Helbronner, wspaniały naturalny taras, z którego można podziwiać krajobraz.

Stąd kolejka linowa prowadzi do Mont Fréty, gdzie można zwiedzić Naturalistyczną Oazę Pavillon du Mont Fréty, duży obszar chroniony, w którym znajduje się wiele okazów fauny alpejskiej. Odwiedzimy tu również Alpejski Ogród Saussurea, jeden z najwyższych w Europie, z ponad 900 gatunkami roślin dzikiej flory Mont Blanc i innych łańcuchów górskich z całego świata.

Latem miłośnicy pieszych wędrówek docenią ścieżki wijące się przez Oazę, idealne miejsce do nawiązania kontaktu z alpejską przyrodą i do kontemplacji majestatu krajobrazu. Jeśli chcecie przelecieć się nad Mont Blanc, wycieczka balonem zapewni Wam niezapominane emocje, będziecie bowiem mogli niemal dotknąć szczytów, a to wszystko w urzekającym otoczeniu.

Dla miłośników winiarstwa Dolina Aosty oferuje drogę wina, która prowadzi turystów między winnicami i piwnicami z tym cennym trunkiem, gdzie można spotkać zapalonych winogrodników i winiarzy oraz odkryć ciekawostki i doskonałość górskich win.