EMILIA-ROMANIA

Strona główna » Odkryj Włochy » EMILIA-ROMANIA

Co zobaczyć

Sztuka, historia, architektura. Wszystko to oferuje Emilia-Romania.

Bolonia, miasto targów i handlu, skupia wszystkie te aspekty w Bazylice św. Petroniusza, jednym z najpiękniejszych kościołów we Włoszech, który szczyci się wyjątkową fasadą: w połowie niewykończoną i w połowie pokrytą marmurem.

Aby podziwiać miasto można wspiąć się na punkt widokowy, pokonując 498 stopni wieży Asinellich, ale widok z góry nagradza z nawiązką ten duży wysiłek.

Miasto Ferrara, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest miejscem, które wciąż zachowuje w nienaruszonym stanie splendor nabyty w okresie renesansu. Przepych miasta wyraża się na jego ulicach, w fasadach pałaców i w artystycznych skarbach zachowanych w Castello Estense (pałacu książęcego rodu d’Este), będącym prawdziwym klejnotem architektury.

W Modenie, mieście smaku i ojczyźnie tortellino, można odwiedzić romańską Katedrę i dzwonnicę Ghirlandina.

Innym miejscem, w którym znajdziemy aż osiem budynków wpisanych przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego jest Rawenna, miasto mozaik. Dzieła miasta są przykładem wspaniałości zdobytej podczas jego długiej historii, która trzykrotnie zaszczycała Rawennę mianem stolicy. Wśród zabytków, których nie można pominąć, jest Bazylika S. Apollinare Nuovo, Mauzoleum Teodoryka i Bazylika S. Apollinare in Classe.

Faenza, miasto bogate w zabytki i o niezwykłym dziedzictwie historyczno-kulturowym, cieszy się międzynarodową sławą dzięki sztuce ceramicznej sięgającej XIII wieku.

Emilia-Romania jest również krainą dużych prędkości, sportu i silników. Na przykład w Maranello i w Modenie miłośnicy dużych prędkości mogą odwiedzić Galerię Ferrari i podziwiać najbardziej prestiżowe samochody słynnego producenta samochodów, jego trofea i symbole, które uczyniły z niego legendę. W Imoli, z kolei, ze jej historycznymi fortecami i placami, znajduje się słynny tor wyścigowy imienia Enza i Dina Ferrariego, na którym nadal odbywają się liczne imprezy motoryzacyjne i rowerowe.

Co zjeść

Podróży do Emilii-Romanii nie można pozbawić odkrycia sztuki smaku, kuchni składającej się z mocnych i wyrafinowanych tonacji: od tych wiejskich w Emilii po morskie w Romanii, przechodząc przez lagunę dolin Valli di Comacchio z jej słynnymi węgorzami.

Wśród tradycyjnych potraw wspomnieć należy: typowe Erbazzone, słoną tartę ze szpinakiem, pisarei i faso, małe gnocchi z fasolą z Piacenzy, nie mówiąc już o tortelloni, agnolotti i wszelkiego rodzaju makaronach wzbogaconych o nadzienia, aromaty i smaki.

W Bolonii powinniśmy się zatrzymać, aby spróbować mortadeli, której aż szkoda nie połączyć słynną piadiną.

Niekwestionowanym władcą kuchni Parmy, ale znanym i lubianym na całym świecie, jest szynka parmeńska, fundament świątyni enogastronomicznej Włoch, która wraz ze wspaniałym serem Grana i legendarnym już Parmigiano Reggiano stanowią włoską chlubę na całym świecie.

Kolejnym sztandarowym produktem Emilii-Romanii jest wino.

Począwszy od Gutturnio, wytwarzanego na Colli Piacentini po Trebbiano, nie zapominając o Lambrusco, Barbera, Sauvignon i Sangiovese.

Tak więc, prostota i smak to zwycięska kombinacja, która sprawia, że kuchnia Emilii-Romanii jest cenioną na całym świecie kuchnią dla smakoszy.

Informacje

Położony pomiędzy nurtem Padu na północy i Apeninami na południu, region ten jest uważany za jeden z najbardziej żyznych i produktywnych we Włoszech, także dzięki wpływowi Morza Adriatyckiego, który łagodzi klimat w strefie przybrzeżnej.

Dzięki  kontrastowi zaistniałemu między górami a morzem, Emilia-Romania oferuje odwiedzającym zapierające dech w piersiach krajobrazy, cuda dla oczu i ducha zawarte w mieszaninie kolorów i zapachów ziemi, radości, muzyki, kina, sztuki.

Miłośnicy morza, słońca i zabawy wybierają Riviera Romagnola, z najdłuższą plażą w Europie. Można tu również skorzystać z zaplecza wyposażonego w sprzęt sportowy i rekreacyjny.

Miejscowości takie jak Rimini, Riccione i Cattolica stanowią synonim doskonałego zaplecza turystycznego, relaksu i dobrej zabawy.

Nie sposób także oprzeć się pięknu Apeninów, odwiedzając chociażby Parmę i Piacenzę lub spacerując konno lub pieszo po pięknych parkach i wspaniałych rezerwatach przyrody.

Znalazło się tu również miejsce na wellness z szeroką gamą uzdrowisk, wśród których wyróżniają się ośrodki w Salsomaggiore i Bagno di Romagna.

Również kultura artystyczna opisywanego regionu znalazła podany grunt, zapuszczając tu głęboko swoje korzenie. Świadczą o tym opery Verdiego, poezja Pascolego, aż po kino niepowtarzalnego Felliniego, który stał się legendą dzięki swoim licznym arcydziełom, których scenariusze ożyły w tych miejscach.

W Emilii-Romanii można zostać widzem w dowolnym miejscu – pozostaje tylko wybrać spektakl z niekończącej się listy. Emilia-Romania graniczy z trzecim najmniejszym krajem w Europie, Republiką San Marino.

Prowincje to: Bolonia (stolica), Ferrara, Forlì-Cesena, Modena, Parma, Piacenza, Rawenna, Reggio Emilia, Rimini.

Co robić

W samym sercu Wybrzeża Adriatyckiego, w ciągu kilku sekund możemy przemieścić się z jednej części Włoch do drugiej, a to dzięki Włochom w miniaturze, czyli parkowi, w którym znajduje się wiele reprodukcji głównych zabytków półwyspu i Europy, gdzie dzieci i młodzież może się bawić obcując z pięknem włoskiego kraju.

Ale to nie wszystko – Emilia-Romania oferuje odwiedzającym wiele innych tras, dostosowanych do ich potrzeb.

Dla miłośników przyrody powstały 2 parki narodowe, 14 parków regionalnych i 11 rezerwatów regionalnych. Wszystkie stanowią doskonałe miejsca wypoczynku i relaksu dla tych, którzy chcą zanurzyć się w zieleni i być może poświęcić się sportom uprawianym na świeżym powietrzu, takim jak trekking, kajakarstwo i jazda na rowerze.

Miłośnicy koni mogą podążać szlakami wzdłuż Via Francigena, w prowincji Piacenzy i w prowincji Parmy, zagłębiając się w zieleń parków i szlaków w całym regionie.

Inną, możliwą do obrania trasą, jest szlak wellness, z wieloma uzdrowiskami, które zapewniają zabiegi terapeutyczne i regeneracyjne pod hasłem przyjemności i relaksu.

Salsomaggiore, Tabiano, Bagno di Romagna, Castrocaro, Porretta to tylko niektóre z miejsc znanych ze swoich spa.

Wciąż mówiąc o szlakach, sposobem na ponowne odkrycie historycznej i kulturowej tożsamości regionu są szlaki win i smaków ze swoimi typowymi produktami i niezapomnianymi smakami.

Nie sposób też nie pamiętać o świętach, targach i festiwalach rozsianych po całym terytorium i odbywających się przez większość miesięcy w roku – nic tylko wybierać!