KALABRIA

Co zobaczyć

Miłośnicy sztuki nie darują sobie straty okazji, by podziwiać słynne Bronzi di Riace (Brązy z Riace), wystawione w Muzeum Narodowym w Reggio Calabrii i będące ważną pozostałością po Wielkiej Grecji, która głęboko naznaczyła historię tej ziemi. Te wspaniałe posągi, przedstawiające dwóch wojowników, stanowią rzadki przykład greckiej rzeźby klasycznej.

Dla miłośników morza, Kalabria – ze swoimi 800 km linii brzegowej – oferuje szeroki wybór pięknych plaż, w tym Capo Vaticano, w prowincji Vibo Valentia, uznanej za jedną ze 100 najpiękniejszych plaż na świecie: długi odcinek drobnoziarnistego piasku, otoczony drzewami i muskany krystalicznymi wodami zamieszkanymi przez niezwykle różnorodną faunę morską.

Zanurzenie się w dzikiej przyrodzie kalabryjskiego lądu pozostaje niezapomnianym przeżyciem, a parki Sila, Serre, Aspromonte i Pollino to jedne z najciekawszych miejsc przyrodniczych. „Fiumare” i „wielkie głazy” Aspromonte, „roślinność” parku Sila, faunistyczne bogactwo Serre stanowią tylko niektóre z cudów natury, które oferuje ten kraj.

Co zjeść

Kalabria to kraina silnych i intensywnych emocji. Jej smaki są podobne: taka też pozostaje słynna kalabryjska ostra papryczka. Łatwo jest znaleźć ten składnik w wielu charakterystycznych kalabryjskich daniach: od bruschette z n’dują lub z sardellą – zwaną „kawiorem ubogich” – po kiełbasy wieprzowe, od sosów do makaronów po dania rybne.

Silny smak ostrej papryczki kontrastuje ze słodkim smakiem słynnej czerwonej cebuli z Tropei, chronionej znakiem IGP, używanej zarówno do aromatyzowania potraw, jak i do celów leczniczych.

Spośród typowych przysmaków Kalabrii trzeba koniecznie spróbować oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, wina, likierów na bazie bergamotki, lukrecji, cytronu lub ziół, miodu, konfitur i makaronów o charakterystycznych kształtach (strangugghj, fileja, maccaruni), wyrabianych w dalszym ciągu z wykorzystaniem dawnych metod.

Tu także nie można pominąć pysznych ciast bożonarodzeniowych.

Informacje

Kalabria to najdalej na południe wysunięty region kontynentalnej części Włoch, położony na samym czubku włoskiego buta. Oblewany przez wspaniałe wody Morza Jońskiego i Morza Tyrreńskiego, oddzielona jest od Sycylii Cieśniną Mesyńską.

Przyjazny klimat, wspaniałe kolory morza, skaliste wybrzeża przeplatające się z piaszczystymi brzegami, dzika i tajemnicza natura, intensywne i naturalne smaki miejscowej kuchni oraz dowody jej starożytnego pochodzenia sprawiają, że Kalabria jest miejscem wyjątkowym, które można podziwiać zarówno zimą, jak i latem.

Kalabria to region spełniający praktycznie każde nasze życzenie. Ci, którzy kochają przyrodę, jej zapachy i tajemnice, będą w stanie ruszyć na odkrycie kalabryjskiego lądu, napotykając na czysty i nieskażony krajobraz, gdzie ogromne przestrzenie zieleni przerywane są przez błękit jezior i wodospadów.

Kto natomiast chce poopalać się pod ciepłymi promieniami słońca lub zanurzyć w krystalicznie czystym morzu, może wybrać spośród wielu urokliwych miejsc znajdujących się na długim, tyrreńskim i jońskim, wybrzeżu.

A dla tych, którzy chcą poznać przeszłość tego regionu, będącego kolebką Wielkiej Grecji oraz ziemią starożytnych osad, Kalabria oferuje szeroki wybór kościołów i klasztorów, zamków i pałaców, czy wreszcie osad i miejsc, gdzie dawne zwyczaje i tradycje przetrwały po dziś dzień.

Prowincje to: Catanzaro (stolica), Reggio Calabria, Cosenza, Crotone i Vibo Valentia.

 

Co robić

Kiedy myśli się o Kalabrii, od razu ukazuje się morze i pięknych plaże, gdzie można rozkoszować się promieniami słońca. Ale krystalicznie czyste wody są również „naturalną siłownią”, gdzie można ekscytować się, uprawiając windsurfing, kitesurfing czy nurkowanie i odkrywając piękne dno morskie goszczące niezwykle kolorowe gorgonie i fascynujące wraki z II wojny światowej.

Kalabria oferuje również niezliczone możliwości zabawy i relaksu dla tych, którzy wybiorą spędzenie wakacji w głębi lądu. Parki narodowe, które zajmują dużą część lądu, oferują tak szeroki wachlarz możliwości, że zaspokoją wszelkie potrzeby.

Miłośnicy sportów zimowych wybiorą jeden z wielu ośrodków narciarskich, dysponujących sztucznymi stokami do całorocznego treningu.

Ci natomiast, którzy chcą sprawdzić się w trudniejszych dyscyplinach, mogą wybrać się na rafting wzdłuż rzeki Lao lub przez wąwozy Sila.

Można też zejść w dół rzeki bez pomocy specjalnych łodzi, po prostu „spacerując”, rzucając się do wody i schodząc po linie na najbardziej wymagających odcinkach (kanioning).

Wsparcie wyspecjalizowanych przewodników może sprawić, że te fascynujące zajęcia sportowe staną się dostępne dla każdego.

Inny sposób nauki przez zabawę zapewnia bieg na orientację, sport, który narodził się w krajach skandynawskich w celu oceny umiejętności orientacyjnych. Uczestnik, wyposażony w mapę i kompas, musi jak najszybciej dotrzeć do mety, wybierając trasę samodzielnie, ale z obowiązkiem dotarcia do etapów pośrednich.

A dlaczego nie przeżyć dreszczyku emocji „latania” nad zapierającymi dech w piersiach widokami Kalabrii? Specjalni instruktorzy poprowadzą nas po podniebnych drogach, mocno przywiązanych do uprzęży paralotni, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać piękno Kalabrii z zupełnie innej perspektywy.