KAMPANIA

Co zobaczyć

Ci, którzy zdecydują się spędzić wakacje w Kampanii, będą musieli wybrać coś dla siebie spośród nieskończonej liczby miejsc, które warto zobaczyć, ale niewątpliwie uwzględniając w swoich planach pięć z nich wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Neapol zachwyca zwiedzających swoją żywiołowością, wspaniałymi kolorami morza, ale także historią, która pojawia się w każdym zakątku starówki, największej w Europie, autentycznym muzeum na świeżym powietrzu.

Gdziekolwiek spojrzymy, naszym oczom ukażą się fascynujące widoki, tabernakulum, kościoły i barokowe obeliski. Można tu spotkać dawną sztukę, od szopek (San Gregorio Armeno) poprzez dzieła lutników, aż po osadę złotników.

Istnieje niezliczona ilość szlaków, którymi możemy podążać, wybierając wizytę w zamkach, muzeach, willach i zabytkowych budynkach lub zwiedzanie kościołów, w których znajdują się rzeźbiarskie i malarskie arcydzieła o wielkiej wartości.

Ze względu na wyjątkowy charakter znalezisk i ich stan zachowania, UNESCO objęło ochroną Obszar Archeologiczny Pompejów, Herkulanum i Torre Annunziata, które w 79 r. n.e. zostały całkowicie zniszczone przez Wezuwiusza. Wulkaniczna lawa naznaczyła ich zniszczenie, ale jednocześnie pozwoliła na ich wyjątkowe zachowanie do naszych czasów.

Wybrzeże Amalfi oferuje unikalny krajobraz: zatoki, zatoczki i malownicze wioski, które w cudowny sposób zachowują równowagę i przylegają do gór. Niebieski błękit morza, zieleń śródziemnomorskich zarośli, kolory i linie małych domów, doskonale się ze sobą komponują, tworząc jedną z najpiękniejszych tras włoskiego wybrzeża. Sorrento, Amalfi, Ravello, Vietri sul Mare i Positano to tylko niektóre z cennych pereł, które tworzą naszyjnik małych osad (w sumie 12) tego wybrzeża. Małe, żywe szopki, z ich antycznymi zaułkami, łukami i placami, które fascynują atmosferą, dźwiękami i zapachami, którymi emanują.

Reggia di Caserta (Pałac Królewski w Casercie) to kolejny zabytek wpisany na listę UNESCO. Jest on autentycznym arcydziełem sztuki i architektury oraz cennym zbiorem arcydzieł. Odwiedzając wnętrza pałacu zachwycimy się nieskończonym ciągiem dzieł sztuki, sztukaterii, płaskorzeźb, fresków, rzeźb i inkrustowanych podłóg. Pałac Królewski w Casercie to dzieło o kolosalnych proporcjach: cztery dziedzińce, 1200 pokoi, ponad 30 imponujących schodów, w tym słynne Scalone d’Onore z 116 stopniami oraz ogromny, wspaniały park okalający całość niczym rama drogocenne płótno.

Archeologia, przyroda i tradycje to trzy charakterystyczne elementy Parku Narodowego Cilento i Vallo di Diano, ze stanowiskami archeologicznymi w Paestum i Velii oraz Certosa di Padula, skrzyżowanie kultur i ludów od czasów prehistorycznych.

Cenne świadectwo przeszłości tej ziemi stanowi Paestum, które szczyci się trzema najlepiej zachowanymi greckimi świątyniami na świecie: Świątynią Hery, najstarszą, Świątynią Neptuna, największą i Świątynią Ceres, w rzeczywistości poświęconą bogini Atenie.

Na wybrzeżach Cilento, w 540 r. p.n.e., wylądowali Fokajczycy, założyciele Elei (obecnie Velia), starożytnego miasta słynącego z tego, że gościło wielkich myślicieli, takich jak Parmenides. Nie możemy przegapić wizyty w Klasztorze św. Wawrzyńca, lepiej znanym jako Certosa di Padula (Klasztor Kartuzów w Paduli), jednym z największych klasztorów na świecie.

Krajobraz o wyjątkowym pięknie, ukształtowany przez wiatr, morze i człowieka: to właśnie oferują Capri i Ischia, miejsca, gdzie dzień poświęcony zostaje na relaks, a noc na nieokiełznaną zabawę.

Co zjeść

Kuchnia Kampanii jest wesoła i słoneczna, znana przede wszystkim z typowych produktów swojej ziemi. Dzięki słońcu ziemia ta może poszczycić się najbardziej soczystymi i najsmaczniejszymi pomidorami na świecie, które dodają smaku wielu lokalnym potrawom, w tym słynnej neapolitańskiej pizzy i calzone. Do miary legendy urosła historia wyrabiacza pizzy (pizzaiolo), który na cześć Margherity di Savoia, wymyślił trójbarwną pizzę przyprawioną pomidorami, mozzarellą i bazylią, która przetrwała do dziś pod tradycyjną nazwą „pizza Margherita”.

Neapol jest również ojczyzną spaghetti. Do tego makaronu dodaje się najróżniejsze sosy, wszystkie bardzo smaczne, ważne jednak jest to, aby makaron był doskonale ugotowany, a  w tym neapolitańczycy nie mają sobie równych.

Innym ważnym produktem tego regionu są sery, w tym słynna mozzarella z mleka bawolego DOP, mistrzowsko produkowana w okolicach Mondragone, Battipaglia, Capua i Eboli.

Najbardziej reprezentatywne desery to z pewnością pastiera neapolitańska, pachnące sfogliatelle z ricottą, nasączona rumem babà i orzeźwiająca Delizia al limone.

Limoncello z Sorrento i wina z Kampanii, od Taurasi po Aglianico, Greco di Tufo, Asprino d’Aversa, Lacrima Christi, Fiano i Solopaca, są doskonałym dodatkiem do kolacji, podczas której delektować się można potrawami kuchni neapolitańskiej, być może na tarasie z widokiem na morze, przy blasku świec, z piękną neapolitańską piosenką w tle.

Informacje

Łagodny klimat, piękno wybrzeża, bogactwo sztuki i historii oraz zamiłowanie do gotowania czynią z Kampanii krainę, którą warto odwiedzić.

Kampania, położona w południowych Włoszech, rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego, od ujścia rzeki Garigliano po Zatokę Policastro.

Czas więc na podróż, którą rozpoczniemy od morza, niekwestionowanego władcy tych ziem, z jego intensywnymi kolorami, wybrzeżami bogatymi w zatoki, małe zatoczki i skaliste ściany, od wysp Zatoki Neapolitańskiej, czyli Capri, Ischia i Procida, prawdziwych arcydzieł natury.

Region ten charakteryzuje się bogatą roślinnością śródziemnomorską, w której osadzone są miejscowości bogate w historię, sztukę i tradycje, gdzie można spędzić niezapomniany niezapomniane chwile.

Trudno bowiem zapomnieć o pomniku przyrody, który dominuje dumnie w tej krainie, czyli o Wezuwiuszu? Jest to mroczny i tajemniczy wulkan, uwielbiany ze względu na swoje piękno i budzący strach ze względu na swoją moc. A jak zapomnieć o Neapolu, czyli znanym na całym świecie mieście słynącym z intensywności i pasji swojej muzyki, która, podobnie jak miasto, łączy w sobie aspekty kultury wzniosłej i tej popularnej, aspekty święte i pogańskie, radosne i melancholijne.

Nie sposób również pominąć Sorrento położone na tarasie tufowym z widokiem na morze. W tym rajskim zakątku, poszarpane i niedostępne wybrzeża przeplatają się z małymi i ukrytymi plażami, które ożywiają wyjątkowy krajobraz. Ogrom pracy ludzkich rąk budzi respekt . Najbardziej niedostępne obszary zostały do dziś przekształcone przez szereg tarasów nachylonych nad morzem, wykorzystywanych do uprawy owoców cytrusowych, oliwek i winorośli. Są to ogrody, z których unoszą się orzeźwiające zapachy pomarańczy, cytryn i kwiatów pomarańczy.

Omawiany region to muzyka, morze, zabawa i przyroda, ale także historia i kultura.

Zwiedzanie miejsc takich jak Paestum, Herkulanum, Pompeje i Torre Annunziata, Certosa di Padula czy Pałac Królewski w Casercie będzie niezapomnianym, ponadczasowym doświadczeniem.

 

Prowincje to: Neapol (stolica), Caserta, Benevento, Avellino i Salerno.

Co robić

Kampania oferuje nieskończoną liczbę sposobów doświadczania i odkrywania piękna swojej ziemi, będącej idealną harmonią między historią, naturą, kulturą, folklorem i naturalnymi smakami.

Znajdziemy tu miejsca, w których spędzimy wakacje pod hasłem kultury, sportu i zabawy, ale przede wszystkim, gdzie się zregenerujemy i na nowo odkryjemy równowagę psychofizyczną, oddając się błogiemu wypoczynkowi w jednym z wielu uzdrowisk.

Kiedy mówimy o uzdrowiskach, natychmiast przychodzą nam na myśl parki termalne Ischii, jednej z pereł Zatoki Neapolitańskiej. Dzięki swojemu wulkanicznemu pochodzeniu, Ischia szczyci się jednym z największych hydrotermicznych dziedzictw na świecie. Nowoczesne i dobrze wyposażone centra odnowy biologicznej oferują szeroki wachlarz zabiegów leczniczych i kosmetycznych, pozwalający na powrót do doskonałej formy fizycznej w otoczeniu urokliwego krajobrazu tej pięknej wyspy.

W przepięknej scenerii Zatoki Neapolitańskiej, oprócz Ischii, znajduje się jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie, Capri, królowa życia towarzyskiego i luksusu, miejsce spotkań osobistości politycznych, celebrytów i gwiazd filmowych. Spacer po legendarnym placyku wyspy jest obowiązkowy na drodze wiodącego do serca tego pełnego uroku i tajemniczości miejsca.

Wspaniałości tej wyspy jest wiele, tak samo wiele jest sposobów, aby je podziwiać: wynajmując słynne i wygodne łodzie, rezerwując wycieczkę helikopterem, który odbędzie lot nad całą Zatoką Neapolitańską i obszarami Herkulanum i Pompejów lub, dla tych, którzy chcą pozostać na ziemi, rezerwując wycieczki z przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej o najpiękniejszych miejscach i osłuchać najciekawszych anegdot.

Główną atrakcję Kampanii stanowi bez wątpienia morze, ale na uwagę zasługuje również zaplecze lądowe. Antyczne ścieżki, spośród których niektóre sprzed 2000 lat, pozwalają dotrzeć do serca Parków Narodowych i Regionalnych, które w tym wyjątkowym kontekście przyrodniczym skrywają liczne eksponaty z przeszłości.

A w tej skąpanej w słońcu i morzu krainie nie mogło zabraknąć doskonałych, cenionych na całym świecie, win. Miłośnicy „krwi Bachusa” otrzymają szansę degustacji szerokiej gamy prestiżowych win, o mniej lub bardziej intensywnym smaku wzdłuż jednej z dróg wina, gdzie natura, tradycja i smak staną się wyjątkowymi towarzyszami podróży.

Antyczne tradycje odnajdujemy na wielu festynach i wydarzeniach organizowanych na całym terytorium Kampanii, gdzie odbywają się również wydarzenia kulturalne o znaczeniu międzynarodowym.

W zaczarowanej scenerii Wybrzeża Amalfi, co roku organizowany jest Ravello Festival, spotkanie, na którym nie może zabraknąć tych, którzy chcą dać się porwać urokowi wspaniałej muzyki wykonywanej w niezapomnianej scenerii.