LIGURIA

Co zobaczyć

Atrakcje Ligurii są liczne i szczególnie urokliwe. Jednak niektóre z nich, ze względu na ich wyjątkowość i wartość historyczno-przyrodniczą, zostały uznane przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo.

Jeden z obiektów UNESCO znajduje się w Genui, wieloaspektowym mieście, w którym starożytność miesza się z nowoczesnością, historia ze współczesnością, kolory z cieniami. Miasto, które należy do morza tak jak morze należy do niego, gdzie kultura, miejsca, kuchnia i pałace nadal opowiadają historię dawnej Republiki Morskiej. Wciąż można jeszcze pooddychać specyficzną atmosferą, spacerując między „carruggi”, wąskimi uliczkami, które przyciągają starożytną część Genui. Znajdziecie tu Strade Nuove i kompleks Palazzi dei Rolli, niezwykły XVI-wieczny projekt urbanistyczny zbudowany w celu goszczenia osobistości ze świata polityki i szlachty. „Rolli” to publiczne rejestry, z których losowo wybierano rezydencje patrycjuszy, które miały być gospodarzami wizyt państwowych.

Palazzo Spinola di Pellicceria z cennymi obrazami Rubensa, Van Dycka i Bernarda Strozziego, Palazzo Lercari Parodi, Palazzo Campanella, Palazzo Podestà to tylko niektóre z pięknych renesansowych pałaców, które można podziwiać odwiedzając to jakże wyjątkowe miejsce.

Wizyta w Genui musi koniecznie obejmować przystanek w Akwarium, jednej z najbardziej kompletnych i zaawansowanych technologicznie struktur w Europie mających na celu odkrycie morza. Akwarium zostało zaprojektowane przez słynnego włoskiego architekta Renzo Piano, a już widok z zewnątrz jest tym, czego nie można pominąć. Wewnątrz akwarium, w ogromnych zbiornikach rozmieszczonych na różne sposoby i za dużymi oknami, zamieszkują morskie stwory: delfiny, foki, rekiny i kolorowe ryby o różnych kształtach, które składają się na zapierający dech w piersiach widok zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Cinque Terre z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto są kolejnymi obiektami UNESCO, którymi może poszczycić się Liguria. Odwiedzający te miejsca nie zapomną uroku i atmosfery pięciu nadmorskich wiosek: Manarola, Riomaggiore, Corniglia, Vernazza i Monterosso. 18 km wybrzeża, które zamykają i strzegą małego raju: dziewicze morze, skaliste urwiska nad morzem, kolory i zapachy ziemi harmonijnie połączone z typowymi budynkami położonymi na wybrzeżu tworzą niepowtarzalny i jedyny na świecie krajobraz. Napotkamy również wyspy Palmaria, Tino i Tinetto położone naprzeciwko Portovenere, starą wioską rybacką, z kolorowymi, przylegającymi do siebie domami, które mieszają swoje opalizujące kolory z głębokim błękitem morza.

Co zjeść

Kiedy mówimy o kuchni liguryjskiej, od razu myślimy o słynnym pesto, smacznym sosie na bazie bazylii, orzechów piniowych, czosnku, parmezanu, sera pecorino i oliwy z oliwek, dodawanym do trenette lub ravioli z ogórecznikiem.

Ale Liguria to również kraina winnic i gajów oliwnych, których owoce dają doskonałe oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia i doskonałe wina, w tym Ormeasco i Rossese di Dolceacqua, Vermentino, Ciliegiolo i Bianchetta di Genova, Albarola i Pollera Nera z Riviera di Levante oraz Pigato z Salea di Albenga.

Oczywiście spróbujemy też potraw z owoców morza: zup rybnych, takich jak ciuppin i buridda ze sztokfisza oraz nadziewanych i smażonych sardynek.

Wśród potraw mięsnych znajdują się cima alla genovese, cielęcina nadziewana ziołami i serem lub królik duszony ze słynnymi oliwkami taggiasca, orzechami piniowymi i rozmarynem. Królową nadzienia jest tarta Pasqualina wypełniona ziołami, serem, jajkami, i będąca specjałem wielkanocnym. Nie można wreszcie zapomnieć o fugassa, grubym i miękkim podpłomyku, posypanym plasterkami cebuli i polanym olejem oraz o pieczonym w piecu cienkim „farinata di ceci” (placku z ciecierzycy).

Wśród tradycyjnych deserów znajdziemy m.in. pandolce z Genui, amaretti i cubetti, małe ciasteczka z kruchego ciasta.

Informacje

Na północnym zachodzie Włoch, na granicy z Francją, leży Liguria, kraina imponujących gór i pokrytych makią łagodnych wzgórz z widokiem na Morze Liguryjskie z wysokimi i poszarpanymi liniami brzegowymi.

Jest to region o wielu obliczach, różnych, ale nierozerwalnie związanych, oferujący bogatą panoramę możliwości dla tych, którzy wybierają ten region do spędzenia wakacji.

Jest bowiem w czym wybierać – przyroda, morze, góry, kultura, ale także zabawa i życie towarzyskie.

Wielkie bogactwo Ligurii stanowi morze, którego skaliste wybrzeża przerywają małe zatoczki, gdzie znajdują schronienie śliczne małe plaże o drobnym piasku.

Cinque Terre i Golfo dei Poeti (Zatoka Poetów), Golfo del Tigullio (Zatoka Tigullio), Genua i Golfo Paradiso (Zatoka Rajska), Riviera delle Palme i Riviera dei Fiori tworzą słynne liguryjskie wybrzeże, które rozciąga się od Ameglii po Ventimiglię, przez ponad 300 km.

Wzdłuż tej spektakularnej ze względu na piękno krajobrazu lądowego i morskiego trasy, znajdziecie najbardziej znane ośrodki turystyczne Ligurii: Portofino, Santa Margherita Ligure, Rapallo, Sestri Levante, z urzekającą Baia del Silenzio (Zatoką Ciszy), i Chiavari. Szerokie plaże, małe porty i krajobrazy do odkrycia, które wieczorem oddają miejsce zabawie i zakupom.

Sanremo, miasto kwiatów, znane z Festiwalu Piosenki Włoskiej i Kasyna, wyrafinowane Bordighera i Alassio ze swoimi 3 km piaszczystej plaży,

Varigotti i Laigueglia to niektóre ze „szlachetnych kamieni” osadzonych w Riviera di Ponente.

Nie można pominąć Portovenere naprzeciwko wyspy Palmaria i Lerici z imponującym średniowiecznym zamkiem, eleganckimi willami i bujanymi ogrodami.

Morze jest tak piękne, że przyciąga również liczne okazy kaszalotów, wielorybów i delfinów, które w tym rejonie, zwanym „Santuario dei Cetacei” („Sanktuarium waleni”), znalazły swoje naturalne siedlisko, gdzie mogą żyć zupełnie bezpiecznie.

Duże połacie lasów w Ligurii, z wielowiekowymi drzewami, prawdziwym dziedzictwem przyrodniczym, stanowią alternatywę dla tradycyjnej turystyki. Prawdziwe zanurzenie się w przyrodzie, doświadczenie miejsc, w których człowiek z uczuciem i determinacją uzyskiwał najlepsze ich owoce. Występują tu miejsca, które emanują historią, kulturą i tradycjami, są również świadectwem przejścia starożytnych ludów pochodzących z morza.

Prowincje to: Genua (stolica), Imperia, Savona i La Spezia.

Co robić

Kiedy mówi się o Riwierze, ma się na myśli Ligurię: 300 kilometrów wybrzeża nad wspaniałym morzem, które od zawsze było podstawowym zasobem tego regionu. To właśnie morze oferuje tysiące różnych sposobów spędzania wakacji w Ligurii, która szczyci się jednymi z najpiękniejszych parków morskich we Włoszech: Cinque Terre, Portofino, Bergeggi, Gallinara i słynnym Sanktuarium Waleni.

To właśnie tutaj żyje największe skupisko waleni w Morzu Śródziemnym, a miłośnicy whale watching  mogą przeżyć fascynujące i zarazem edukacyjne doświadczenie, rezerwując wycieczkę „niebieskimi drogami morza” w poszukiwaniu tych wspaniałych okazów morskiej fauny.

Biolog uczestniczący w rejsie dostarczy informacji i ciekawostek na temat życia waleni i wyjaśni zasady, których należy przestrzegać, aby zachować ich naturalne siedliska.

Dno morskie i skarby, które skrywa Morze Liguryjskie, zasługują na „spacer” pod wodą, aby podziwiać panoramę o niezwykłym pięknie. Nawet ci, którzy nie są ekspertami w nurkowaniu mogą przeżyć to wspaniałe doświadczenie zwracając się do wielu wyspecjalizowanych ośrodków nurkowych, które znajdują się we wszystkich większych kurortach nadmorskich Ligurii.

Dla tych, którzy nie chcą zanurzać się w morzu, seawatching jest idealne i odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. W towarzystwie wyspecjalizowanych instruktorów i wyposażeni w płetwy, maskę i kombinezon, możecie obserwować, pływając na powierzchni, piękno tego wspaniałego dna morskiego, zabarwione przez szeroką gamę flory i zamieszkane przez wiele gatunków ryb.

Dla tych, którzy chcą pozostać z nogami na ziemi, Liguria jest prawdziwą siłownią na świeżym powietrzu. Góry, które wznoszą się imponująco za wybrzeżem, są idealne dla miłośników trekkingu. Skały, doliny, strumienie i jeziora, wszystkie zanurzone w kolorach i zapachach typowych dla Morza Śródziemnego, składają się na piękny naturalny obraz oferowany przez liguryjską ziemię.

W Ligurii nie brakuje wydarzeń i jarmarków.

Od 1951 roku odbywa się w Sanremo Festiwal Piosenki Włoskiej, z udziałem wielkich sław muzyki włoskiej i nowych talentów. Podczas trwania festiwalu miasto Sanremo organizuje liczne imprezy kulturalne i turystyczne, oferując zabawę i rozrywkę tysiącom ludzi, którzy co roku przybywają do Miasta Kwiatów.

Od 1962 roku Genua jest gospodarzem Boat Show, imprezy o światowej renomie, która na powierzchni około 300 000 metrów kwadratowych gości najważniejszych wystawców w branży.