LOMBARDIA

Co zobaczyć

Naturalistyczna, artystyczna i architektoniczna panorama Lombardii oferuje turystom liczne trasy do zwiedzania.

W regionie znajduje się aż pięć obiektów UNESCO: Mantua, miasto Gonzagów i Sabbioneta, „idealne miasto” włoskiego renesansu; Sacri Monti (Święte Góry), trasa dewocyjna w okolicach Varese i Ossuccio; prehistoryczne obrazy skalne w Valcamonice; Rhätische Bahn przecinająca górskie pejzaże Albuli i Berniny; dziewiętnastowieczna osada przemysłowa Crespi d’Adda i wreszcie Mediolan, gdzie w pięknej bazylice Santa Maria delle Grazie można podziwiać piękny fresk Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”.

W Mediolanie, czyli w stolicy regionu, do ważnych dzieł architektonicznych należą: Teatro alla Scala, słynna scena opery światowej, Castello Sforzesco oraz monumentalne Duomo, biała marmurowa katedra „Narodzin św. Marii”.

W Monzie warto bez wątpienia zobaczyć park przyrodniczy, w którym znajduje się nowoczesny Autodromo (tor wyścigowy), Willa Królewska i Katedra, gdzie zachowała się „żelazna korona”, która podobno zawiera jeden z gwoździ z Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa.

W Brescii szczególnie interesujący jest kompleks Klasztoru San Salvatore; w Cremonie, mieście z renesansowymi pałacami, gdzie ciągle żywa pozostaje tradycja lutników, którzy dali swój największy wyraz artyzmu w skrzypcach Stradivariusa. Warte odwiedzenia są warsztaty rzemieślnicze lutników i Muzeum Stradivariusa.

Pavia to miasto stu Wież, Zamku Viscontiego i Uniwersytetu. Varese jest nazywane „prowincją ogrodem”, podczas gdy Sondrio, ze swoim wspaniałym Zamkiem Masegra, zawdzięcza swój urok mieszance różnych epok i stylów.

Swoją sławę Lecco zawdzięcza „I Promessi Sposi” („Narzeczeni”), czyli powieści arcydzieła Alessandra Manzoniego, która zaczyna się od opisu wspaniałego jeziora, nad których wznosi się miasto.

W Bergamo znajduje się Akademia Carrara, jedna z największych włoskich galerii sztuki, Kaplica Colleoniego i Teatr Donizettiego, poświęcony najwybitniejszemu obywatelowi Bergamo i kompozytorowi o wielkiej sławie.

Średniowieczne miasto Lodi charakteryzuje się portykami na Piazza della Vittoria, nad którymi góruje katedra i ratusz.

Wreszcie dochodzimy do Como, położonego na skraju zachodniego ramienia jeziora, które jest znane z pięknych willi, w tym wyróżniającą się Willa Olmo, imponujący budynek neoklasyczny.

Co zjeść

Gastronomiczne specjały Lombardii obejmują smaczne szafranowe risotto, czyli risotto z szafranem, zupę jajeczną z Pawii, kotlet po mediolańsku, cassoeulę z wieprzowiną i kapustą włoską.

Znane i cenione są również pizzoccheri, rodzaj tagliatelli pochodzącej z Valtelliny, jak również bresaola pochodzące także ze słynnej doliny. Godne spróbowania okazuje się surowe salami z Varzi, podczas gdy wśród ryb słodkowodnych znane są sieje, tradycyjnie suszone i grillowane.

Do najbardziej znanych i smacznych serów należą: gorgonzola (z miasta o tej samej nazwie), mascarpone, lodigiano, grana, robiola i bel paese.

Światową sławą cieszą się także ciasta bożonarodzeniowe, takie jak panettone z Mediolanu, czy amaretti z Saronno, ciasto sbrisolona z Mantui i nugat z Cremony.

Wreszcie, szczególne znaczenie mają wina, z których najbardziej znane to Grumello, Inferno i Sassella della Valtellina. Ważne miejsce zajmują także wina tradycyjne i wina musujące produkowane we Franciacorta, takie jak Bonarda i Barbera dell’Oltrepò Pavese.

Informacje

Lombardia jest jednym z największych włoskich regionów. Położona na północnym krańcu półwyspu, graniczy z Konfederacją Szwajcarską.

Jej terytorium, które rozciąga się od Alp po Dolinę Padańską, obfituje różnorodnością krajobrazu.

Szczególnie fascynująca jest sceneria łańcucha alpejskiego z Valchiavenną, Valtelliną i Valcamonicą.

Lombardia oferuje miłośnikom sportów zimowych nowoczesne obiekty i sprzęt w popularnych kurortach w Tonale, Bormio, Livigno i Madesimo.

Inną charakterystyczną panoramę regionu oferują rozległe wzgórza, wśród których wyróżnia się obszar Franciacorta, znany z winnic i produkcji wina.

Na uwagę zasługuje również urok wielkich jezior. Zachodni brzeg jeziora Garda, z Sirmione i innymi znanymi kurortami, jest celem turystycznym o wielkim uroku; wyjątkowo piękne są również Jezioro Como i Jezioro Maggiore, otoczone majestatycznymi wille, parkami i urokliwymi wioskami.

Typowe dla tego regionu są duże płaskie przestrzenie Doliny Padańskiej pokryte basenami wodnymi i uprawiane polami ryżowymi: stanowią typowy krajobraz Lomelliny, ziemi zawierającej pola ryżowe, bogatej w folklor i tradycje.

Lombardia, którą wyróżnia dogodne położenie geograficzne i zasoby ziemi, jest szczególnie bogatym regionem, gdzie przyroda, historia, sztuka i kultura harmonijnie łączą się z innowacyjnością, technologią, modą, rozrywką i nowoczesnością.

Prowincje to:

Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantua, Mediolan (stolica), Monza BrianzaMonza i Brianza, Pavia, Sondrio, Varese

Co robić

Góry, równiny i wielkie jeziora Lombardii są idealnym tłem dla wakacji łączących kontakt z naturą, sport, wypoczynek i osiąganie kolejnych szlaków odkrywających przed nami to niezwykłe terytorium.

Alpejskie szczyty witają miłośników nart i snowboardu w słynnych ośrodkach narciarskich, w tym Valcamonica i Valtellina z popularnymi kurortami w Livigno, Bormio, Aprice i setkami kilometrów stoków.

Latem góry stają się idealnym miejscem dla miłośników wspinaczki (szczególnie cenione są szczyty Adamello), raftingu, turystyki pieszej i rowerowej, a lodowiec Stelvio oferuje pełne przygody zjazdy dla narciarzy nawet w najgorętsze miesiące.

W górach Lombardii znajdziemy też miejsce na relaks. Istnieją tu bowiem liczne popularne uzdrowiska bogate w wodę o właściwościach leczniczych, takie jak Łaźnie w Boario lub w Bormio, otoczone wspaniałym parkiem.

Jezioro Garda, jezioro Como i jezioro Iseo zapewniają relaks i przyjemny pobyt z możliwością żeglowania, windsurfingu, narciarstwa wodnego, kajakarstwa, jazdy na rowerze, trekkingu, wycieczek pieszych po okolicy i wycieczek statkiem.

Istnieją również liczne trasy, które prowadzą do odkrycia najbardziej charakterystycznych miejsc w Lombardii: Świętych Wzgórz, obiektu UNESCO, gdzie można pokonać duchowe i przyrodnicze szlaki o wyjątkowych walorach; w Valchiavenna można odkryć tradycje ziemi, która przez wieki była punktem styczności między Włochami a północną Europą; parki naturalne obszaru Navigli zachwycają wieloma różnymi krajobrazami, wszystkimi o wielkim uroku, począwszy od wzgórz Brianzy, a skończywszy na zielonych brzegach Addy.

Ci, którzy są smakoszami, mogą podążać licznymi szlakami wina: od Valtelliny przez Lodigiano, Oltrepò Pavese, terytorium Mantui aż do krainy Franciacorta, znanej na całym świecie ze swoich bąbelków.

Jest to wyjątkowa podróż przez tarasy i wzgórza pokryte winnicami, z przystankami w piwnicach i gospodarstwach, w celu degustacji wyśmienitych win i skosztowania słynnych lokalnych specjałów.