MARCHE

Co zobaczyć

Region przypomina o swoją chlubnej przeszłości w miastach sztuki, na placach wyglądających jak salony, w średniowiecznych osadach, gdzie czas zdaje się stanąć w miejscu, na ulicach i wśród pałaców.

Ascoli Piceno jest jednym z monumentalnych miast Włoch ze swoją średniowieczną starówką; znajduje się w nim również Piazza del Popolo, ozdobiony łukową loggią i masywnym, zwieńczonym blankami budynkiem Palazzo dei Capitani del Popolo. W mieście można odwiedzić kilka warsztatów, które wyrażają kreatywność i umiejętności rzemieślników miasta, takich jak na przykład lutnicy. W pierwszą niedzielę sierpnia ulice miasta stają się scenerią dla historycznej „Quintany”, podczas której rycerze rywalizują ze sobą w turnieju Saracena.

Ankona, będąca starym węzłem portowym, znanym jako „Brama na wschód”, chroni cenne zabytki i gościnną plażę. Cattedrale di San Ciriaco (Katedra św. Cyriaka) wznosi się w miejscu starożytnego greckiego akropolu i została uznana za jeden z najciekawszych średniowiecznych kościołów w Marche.

Starówkę Urbino z Palazzo Ducale (pałacem książęcym) wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bowiem stanowi ciekawy przykład architektury i sztuki włoskiego renesansu.

Warto również odwiedzić Gradarę, w której znajduje się forteca, będąca wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury militarnej oraz, gdzie, zgodnie z tradycją, Paolo i Francesca wymienili pocałunek, o czym opowiada Dante w „V kręgu piekła”.

W ramach turystyki religijnej można odwiedzić sanktuarium maryjne w Loreto, które jest uważane za jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w świecie katolickim.

Miłośnicy muzyki klasycznej w sierpniu w Pesaro moa na dwa tygodnie zanurzyć się w nutach Gioacchino Rossiniego; Rossini Opera Festival stał się nieodłącznym wydarzeniem dla melomanów z całego świata w malowniczym otoczeniu miasta, które oferuje atrakcje kulturalne i nie tylko.

Z kolei dla prawdziwych łasuchów nie można polecić nic lepszego niż udać się do Fano w okresie Karnawału. Historyczny karnawał w Fano składa się co najmniej z trzech oryginalnych elementów: wystrzeliwanie z wozów alegorycznych słodyczy w stronę tłumu, charakterystyczny „vulon”, czyli maska będąca karykaturą najwybitniejszych postaci miasta oraz muzykę Arabica, zespół muzyczny, którego instrumentami są blaszane puszki, kawiarki i dzbanki.

Co zjeść

Nie mówimy o jednej jedynej kuchni, ale o połączeniu smaków i zapachów z całego terytorium z jego specyficznymi cechami. Szorstkości typowej dla obszaru w głębi lądu możemy spróbować w daniach mięsnych z pieczenią wieprzową (maiale in porchetta), marynowaną jagnięciną; w daniach na bazie trufli, takich jak Acqualagna i Sant’Agata Feltria i na bazie grzybów; w daniach głównych, takich jak tagliatelle, strozzapreti i tradycyjnym „vincisgrassi”, protoplaście wszystkich pieczonych lasagne półwyspu.

Świeży i słodki smak morza z pewnością poczujemy w potrawach rybnych; niekwestionowanym mistrzem przybrzeżnego stołu jest „brodetto”, które gromadzi ponad 14 specjalności rybnych, które wzbogaca się: w Pesaro i Ankonie pomidorami, a w Ascoli szafranem. Symbolicznym daniem miasta Ascoli jest fritto misto all’ascolana: nadziewane oliwki, śmietana, cukinia, karczochy i żeberka jagnięce, podczas gdy wśród deserów znajdziemy ciambellotto con funghetti all’anice, cicerchiata, smażone ravioli nadziewane kasztanami, śmietaną i ricottą.

Na uwagę zasługują pecorino di Talamello zawinięty w liście orzecha włoskiego i dojrzewający w jaskiniach tufowych, szynki, lonzini (wędliny dojrzewające), coppa di testa (salceson).

A wszystkiego tego możemy spróbować sącząc wina z Piceno: białe Falerio dei Colli Ascolani, Rosso Piceno i Rosso Piceno Superiore i wreszcie gotowane wino, konserwowane w beczkach, oraz likiery anyżowe anisetta i mistrà.

Informacje

Marche to region należący do środkowych Włoch, równie wspaniały co niezwykły ze względu na różnorodność krajobrazu i terytorium: harmonijne i kręte formy, klify i jaskinie, które przeplatają się z niezapomnianymi plażami, a także wzgórza, które przywołują historię, tradycję, sztukę i góry wyposażone w wyciągi dla narciarzy.

Obszar ten jest głównie pagórkowaty i górzysty, obejmuje adriatyckie zbocza Apeninów Umbryjsko-Marchijskich (Appennino umbro-marchigiano) z niskimi i piaszczystymi plażami. Godny uwagi jest długi odcinek drobnego złotego piasku, skąpanego w krystalicznie czystej wodzie, który znajduje się w mieście Senigallia, modnym i tętniącym życiem o każdej porze dnia nadbrzeżu.

Również Gabicce mare, Pesaro, Fano, Civitanova Marche i San Benedetto del Tronto są idealnym miejscem dla tych, którzy chcą się zrelaksować i orzeźwić nad wieloma kąpieliskami. Dla tych natomiast, którzy kochają ekstremalne warunki przyrodnicze, Riviera del Conero oferuje piękną scenerię i wciąż dzikie tereny, do których niekiedy można dotrzeć jedynie drogą morską lub przemierzając ścieżki wyrzeźbione w typowej, śródziemnomorskiej zieleni.

Marche są wyjątkowym regionem, zwłaszcza pod względem przyrodniczym. W regionie znajdują się liczne narodowe i regionalne parki oraz oazy WWF; parki gór Monti Sibillini i Monti della Laga oferują wyjątkowe widowisko dla miłośników trekkingu. Nie można przegapić Jaskiń Frasassi, celu wycieczek z całej Europy o dużym znaczeniu speleologicznym ze względu na zjawisko krasowe, w wyniku którego postały piękne jaskinie, w tym niektóre zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych.

Rozległe sady i winnice na wzgórzach Piceno i w Dolinie rzeki Esino otaczają pamiętające zamierzchłe czasy posiadłości wiejskie, gdzie można na nowo odkryć prosty smak naturalnych rzeczy. Eleganckie rezydencje oraz stare domy wiejskie przekształcone na gospodarstwa agroturystyczne, opowiadają historię życia w przeszłości i przyjmują w swoje progi podróżników i turystów trafiających tu w poszukiwaniu autentycznych emocji.

Prowincje to: Ankona (stolica), Ascoli Piceno, Fermo, Macerata, Pesaro i Urbino

Co robić

Morze i góry obecne w tym regionie są idealnym połączeniem dla tych, którzy kochają przestrzeń i lubią zanurzyć się w czystych wodach otaczającego morza i w roślinności jego parków.

To właśnie parki zajmują spory procent powierzchni uznawanej za obszar chroniony.

Marche, nazywane także Zielonym sercem Włoch, z Parkiem Narodowym gór Monti Sibillini oraz Parkiem Gran Sasso i Monti della Laga, oferują krajobrazy o niezwykłym uroku z ciekawymi okazami fauny i flory. Ci, którzy chcą oddać się obserwacji ptaków, mogą wypatrzyć orła bielika, sokoła wędrownego czy sowy, zaś miłośnicy wędrówek udawać się na długie spacery w lasach i puszczach, a także uprawiać jazdę konną, spływy kajakowe i kolarstwo górskie.

Szczególnie rower oferuje możliwość pokonywania przyjemnych tras w celu odkrywania naturalnego, historycznego i artystycznego piękna i specjałów enogastronomicznych tego regionu.

Dla miłośników narciarstwa alpejskiego, snowboardingu i narciarstwa biegowego, Apeniny oferują ponad dziewięć ośrodków narciarskich, snowparków i tras biegowych o różnej długości i stopniu trudności, podczas gdy lodowisko w Ussita umożliwia ciekawe doświadczenie dla łyżwiarzy.

Nie można pominąć wycieczki do Conero, wspaniałego cypla chronionego przez park regionalny o tej samej nazwie, który rozciąga się na południe od stolicy. Conero, z Portonovo, Sirolo, Numaną jest riwierą dla mieszkańców Ankony. Jego wysokie, poszarpane wybrzeże i wspaniałe morze sprawiają, że jest to jeden z najbardziej fascynujących ośrodków wypoczynkowych na włoskim wybrzeżu. Dno morskie, o rzadkiej urodzie, bogate w gatunki zwierząt i roślin, jest miejscem do nurkowania o wyjątkowym uroku.

W Ankonie, na początku maja, odbywa się targ św. Cyriaka (Fiera di San Ciriaco), świętego patrona. Przez cztery dni miasto barwnie wypełniają setki straganów, stoiska rzemieślników, wystawy rynkowe, oferujące typowe potrawy, artyści uliczni oraz improwizowane malarstwo „en plein air”.

Dla miłośników muzyki AnconaJazz przyciąga do miasta międzynarodowe gwiazdy i jest głównym festiwalem poświęconym jazzowi w regionie Marche.