PIEMONT

Co zobaczyć

Pierwszym przystankiem pod hasłem odkrywania regionu jest Turyn, w którym zwiedzimy Muzeum Egipskie – jedno z najważniejszych na świecie, z uwagi chociażby na Święty Całun, jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa – słynną Mole Antonelliana, która dominuje nad miastem i mieści Narodowe Muzeum Kina i Muzeum Automobilizmu.

Godnym uwagi jest wspaniały Pałac Królewski w Venaria Reale, kompleks architektoniczny o wyjątkowym uroku, uznany przez UNESCO za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi rezydencjami królewskimi dynastii sabaudzkiej.

Trasa wiedzie od Pałacu Królewskiego i Pałacu Carignano w Turynie, poprzez Rezydencję myśliwską w Stupinigi, Zamek Królewski Racconigi, aż do Pałacu Madama w Turynie. Zwiedzanie Residenze Reali dei Savoia (Rezydencji Królewskich dynastii sabaudzkiej) rozpoczyna się zatem w Turynie, a kończy w okolicznych miejscowościach.

Arcydziełami architektury sakralnej są Sacri Monti (Święte Wzgórza), bogato zdobione miejsca kultu, rozsiane po całym regionie: w Varallo Sesia, w Serralunga di Crea i w Ponzano Monferrato, w Orta San Giulio, w Ghiffie, w Domodossoli.

Nie można pominąć historycznych miast takich jak Cherasco, „miasto o gwieździstych murach”, bogate w zabytki Savigliano, Alba, Ivrea.

Do najsłynniejszych opactw należą Staffarda, sugestywny przykład architektury gotyckiej oraz Novalesa, w pobliżu Susy.

Szczególne znaczenie odgrywa również Sacra Świętego Michała, bardzo stare sanktuarium, w którym aspekty religijne łączą się wspaniale z aspektami architektonicznymi i przyrodniczymi.

Piemoncki brzeg jeziora Maggiore zawiera wiele znanych kurortów, takich jak Arona z kolosalnym XVII-wiecznym posągiem św. Karola, Stresa i Wyspy Boromejskie, z obiektami noclegowymi, willami i ogrodami.

Ośrodek narciarski w Sestriere i Via Lattea jest jednym z najważniejszych kurortów do uprawiania sportów zimowych w Europie.

Znajduje się tu również wiele rezerwatów i parków przyrody, w tym Park Narodowy Gran Paradiso, w którym znajdują się lodowce, naturalne jeziora oraz chroniona flora i fauna.

Co zjeść

Najbardziej charakterystycznymi specjałami kuchni regionalnej są fondue i bagna cauda: sosy, które podkreślają smak trufli z Alby i surowych warzyw.  Wyjątkowe są również gran fritto misto (smażone mięso mieszane), duszona wołowina z winem Barolo, potrawka z zająca i szeroki wybór serów: tome, robiole, bruss delle Langhe, gorgonzola z Novary, sernium z Bielli.

Charakterystyczne słodycze są obecne w każdym mieście: w Turynie są czekoladki (nie sposób zapomnieć o pysznych gianduiotti z orzechów laskowych z Langhe i Monferrato), w Nowarze herbatniki, w Vercelli bicciolani, w Casale „crumiri”, w Cuneo cuneesi z rumem i glazurowane kasztany, w Albie nugat, „całuski” z Alessandrii i Asti, amaretti (ciasteczka migdałowe) w Novi.

Produktami o światowej sławie i o światowym zasięgu są pochodzące z Turynu: grissini i wermut.

Piemont produkuje jedne z najbardziej renomowanych włoskich win czerwonych: Barolo, Barbaresco, Gattinara, Ghemme, Nebbiolo, Freisa, Grignolino, Barbera, Dolcetto.

Informacje

Jest to region północno-zachodnich Włoch, leżący na granicy ze Szwajcarią i Francją.

Jak sama nazwa wskazuje, Piemont oznacza krainę gór: w istocie jest otoczony z trzech stron łańcuchem alpejskim, który właśnie tutaj obejmuje najwyższe szczyty i największe lodowce we Włoszech.

Monviso, piemonckie zbocze Monte Rosa i inne spektakularne góry oferują niepowtarzalne krajobrazy o wyjątkowym pięknie; jest tu również wiele terenów narciarskich, w tym Via Lattea (Droga Mleczna) i Sestriere, które ze swoim nowoczesnym sprzętem przyjmują miłośników sportów zimowych.

Na tle Alp otwierają się duże, malownicze doliny, w tym Val di Susa, Valsesia i Val d’Ossola.

Zupełnie inna, aczkolwiek równie charakterystyczna jest panorama Langhe i Monferrato: ciąg wzniesień obsadzonych winnicami, wraz z założonymi na nich osadami i zamkami.

Z kolei lustra wody i pola ryżowe, długie rzędy topoli i stare folwarki są typową scenerią równin, które rozciągają się na terenach Novary i Vercelli.

Doskonałym celem podróży turystycznych jest jezioro Maggiore, wraz ze Stresą i Wyspami Boromejskimi, gdzie zachwycą nas urzekające krajobrazy, urozmaicone starymi willami z otaczającymi je parkami angielskimi.

Przyroda, chociaż piękna, pozostaje tylko jedną z wielu atrakcji Piemontu.

Istnieje wiele innych twarzy regionu: od Turynu – włoskiej stolicy samochodowej – z jego historią i niezwykłym dziedzictwem artystycznym, po inne miasta, inne ośrodki historyczne, w tym Cherasco, Alba i Ivrea.

Na uwagę zasługują także średniowieczne zamki, wśród których wyróżnia się imponujący zamek w Ivrei, i inne cenne perły architektury, takie jak słynne Residenze Sabaude (Rezydencje królewskiej dynastii sabaudzkiej) i Sacri Monti (Święte Wzgórza).

Acqui Terme i Vinadio, historyczne kurorty uzdrowiskowe, oferują zabiegi zapewniające dobre samopoczucie i relaks.

Na gości czekają wszelkiego rodzaju odkrycia i niespodzianki, w tym szeroki wachlarz potraw i win, które zaspokoją wszystkie gusta.

Prowincje to: Turyn (stolica), Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Verbano Cusio Ossola, Vercelli.

Co robić

Bogaty w zasoby naturalne i krajobrazy Piemont oferuje możliwość spędzenia wakacji pod hasłem sportu, relaksu i zabawy, tak aby spędzanie wolnego czasu uatrakcyjnić zwiedzaniem dziedzictwa artystycznego.

W urzekającej scenerii alpejskiej, znane na całym świecie kurorty, takie jak Sestriere, Val di Susa i inne, oferują bogatą sieć tras do uprawiania wielu różnych sportów: od najbardziej stromych zjazdów po narciarstwo biegowe, od jazdy na łyżwach po snowboarding. W tym samym czasie miłośnicy przygód mogą poświęcić się wspinaczce na ścianach skalistych lub raftingowi w wartkich strumieniach.

Latem góry i doliny oferują szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności i niektóre odcinki Via Alpina ze ścieżkami i wyposażonymi schroniskami od Monviso do gór wokół Verbanii.

Istnieje jeszcze wiele innych aktywności uprawianych na świeżym powietrzu: trasy rowerowe wzdłuż Padu i na terytorium Vercelli, kolarstwo górskie wzdłuż brzegów Sesji, golf w różnych ośrodkach na całym terytorium, a także żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo na jeziorze Maggiore.

Przyroda oferuje również trasy pod hasłem odkrywania lokalnej kultury i innego oblicza regionu: na przykład, w Val Germanasca organizowane są wycieczki z przewodnikiem do kopalni talku, które naznaczyły historię tego obszaru, podczas gdy Sacri Monti (Święte Góry) oferują trasy po wspaniałych obszarach chronionych.

Piemont jest krainą uprawy winorośli; od Monferrato po Langhe, po Asti, po Wzgórza wokół Tortony: liczne drogi wina prowadzą do fascynujących krajobrazów z przystankami w gospodarstwach rolnych i winnicach z degustacją win i typowych produktów lokalnych, takich jak pachnące trufle z Alby.

Na wakacje poświęcone zdrowiu i odnowie biologicznej można wybrać renomowane uzdrowiska regionu, w tym Acqui Terme, oprawiona w malownicze pozostałości rzymskiego akweduktu.

W końcu nie można przegapić wydarzeń kulturalnych oraz festiwali o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Targi Książki i słynny festiwal czekolady „Ciccolatò” odbywający się corocznie w Turynie, ale także jarmarków i świąt lokalnej kultury, do których należą słynny Karnawał w Ivrei, Palio w Asti i wiele innych.