SARDYNIA

Co zobaczyć

Nie jest łatwo wybrać i dać pierwszeństwo jednemu spośród przepięknych miejsce, które można podziwiać na Sardynii. Obszary takie jak San Teodoro, Santa Teresa di Gallura, Poltu Quatu, Baia Sardinia to tylko niektóre z miejsc wartych odkrycia.

Jednym z miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć, pozostaje z pewnością Archipelag La Maddalena z tak zwanymi „siedmioma siostrami”, czyli głównymi wyspami archipelagu. Zwiedzający będą mogli oddać się żegludze wzdłuż wybrzeży Parku Narodowego Archipelagu La Maddalena z jego bogatym dnem morskim dla miłośników nurkowania.

Caprera, druga co do wielkości wyspa po La Maddalena, oferuje bogactwo pastwisk i lasów sosnowych. To także miejsce, w którym mieszkał Garibaldi, przekształcone w dom-muzeum otoczony typową śródziemnomorską roślinnością i bogate w pamiątki z życia tego bohatera dwóch światów. Na wyspie znajduje się także grób Garibaldiego i jego rodziny.

Żeglując od Caprery w kierunku Bocche di Bonifacio, uderzy nas piękno wyspy Budelli, niezamieszkałej i dzikiej, z jej urzekającą plażą o różowym piasku (spiaggia Rosa), stanowiąca arcydzieło natury, które zawdzięcza swój kolor szczególnym koralowcom i muszlom.

Również w skrajnej północno-zachodniej części wybrzeża Sardynii, na przeciwko Parku Krajobrazowego wyspy Asinara, rozciąga się jedno z najbardziej popularnych miejsc turystycznych, Stintino, łączące urok tętniącej życiem wioski rybackiej z obiektami turystycznymi na najwyższym poziomie. Ta mała osada rybacka, która zdaje się być tworem wyobraźni malarza z uwagi na białe domy oraz kontrast między krystalicznie czystym morzem a błękitnym niebem, oferuje nieskończone możliwości rekreacji od golfa, przez wędrówki piesze i nurkowanie, po jazdę na rowerze czy jazdę konną.

Przed słynną plażą La Pelosa wnosi się Wieża o tej samej nazwie, będąca aragońską budowlą z XVI wieku, jedną ze starych wież strażniczych obecnych na Sardynii. Na środkowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, w Zatoce Orosei, rozciągają się wymarzone plaże, charakteryzujące się niezwykle jasnym piaskiem i dziką przyrodą, której nie oszpecił beton. Liczne jaskinie i zatoczki są celem odwiedzających przybywających tu w celu odkrycia niemających sobie równych obrazów i doznań: Cala Biriola, Grotta del Bue Marino, Cala Liberotto i Cala Goloritzè to tylko niektóre z naturalnych pejzaży, gdzie czas się zatrzymał.

Sardynia doskonale łączy morze, przyrodę, tradycje ludowe, mistycyzm i inne ciekawostki. Dowodzą tego tajemnicze grobowce gigantów czy „domus de janas” (domy czarownic) obecne w Sulcis Iglesiente, starożytne pochówki wyżłobione w skałach, w które obfituje cały region. Jednak obiektami, z których słynie Sardynia pozostają przede wszystkim nuragi, starożytne kamienne wieże, które są największymi i najlepiej zachowanymi megalitycznymi zabytkami w Europie. Nuragijską wioską z prawdziwego zdarzenia jest stanowisko archeologiczne SU Nuraxi Barumini, w prowincji Medio Campidano, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Cagliari, oprócz podziwiania licznych kolonii flamingów na lagunie, warto wziąć udział w tradycyjnych świętach i jarmarkach, które odbywają się przez cały rok, w tym w święcie św. Efisio, jednego z najważniejszych wydarzeń religijnych i folklorystycznych w całej Sardynii.

Wracając w kierunku Oristano, koniecznie trzeba się zatrzymać w Tharros, stanowisku archeologicznym z czasów rzymskich, z którego napawać można wzrok widokiem na morze o szczególnym uroku.

Co zjeść

Kuchnia sardyńska zadowoli najbardziej wymagające podniebienia swoim prostym smakiem i bogactwem naturalnych składników. Głównym składnikiem jest pszenica, przetwarzana na najbardziej znany produkt, chleb carasau, ale również jako podstawa dla słynnych malloreddus, culurgiones i fregola.

Nie można opuścić wyspy bez skosztowania smacznego porceddu, grillowanego prosiaka podawanego na tackach z korka posypanych gałązkami mirtu. Ci, którzy kochają smaki morza, nie mogą sobie odmówić skosztowania homara z Alghero, bottargi z Cabras i tuńczyka z Carloforte. Innym przysmakiem wśród dań rybnych jest zupa z małżami Wenus i spaghetti z jeżowcem morskim.

Także wędliny i sery są lokalnymi produktami najsmaczniejszej lokalnej kuchni, wśród których najbardziej znanym jest z pewnością sardyńskie pecorino.

Do tych smacznych potraw, Sardynia oferuje doskonałej jakości wina, takie jak Vermentino di Gallura czy Cannonau. Godna spróbowania jest również nalewka z mirtu.

Informacje

Podróż po szmaragdowym morzu, pomiędzy małymi i dużymi zatoczkami z niezwykle białym piaskiem: to Sardynia, wyspa, która zadziwia odwiedzających swoimi naturalnymi kontrastami, światłami i kolorami, kraj antycznych tradycji, otoczony dziką i dziewiczą naturą.

Położona pośrodku Morza Śródziemnego, o ukształtowaniu głównie górzystym, ale bez wysokich szczytów, Sardynia oferuje odwiedzającym wyjątkowe, surowe, a zarazem niezwykle przyjazne środowisko naturalne. Człowiek na niektórych obszarach jest niemalże rzadkością; rozległe obszary, bogate w małe obszary pustynne, stawy i bujne lasy z niekiedy tysiącletnimi drzewami, pozostały w magiczny sposób nienaruszone, zamieszkane przez jelenie, dzikie konie i duże ptaki drapieżne.

Morze króluje tu bezsprzecznie i wkrada się w kręte zatoki, wzdłuż wybrzeży i plaż, w najczęściej odwiedzanych miejscach. Szmaragdowe Wybrzeże ze swoją perłą, Porto Cervo, stanowi tego dobitny przykład. Porto Vecchio uważane jest za najlepiej wyposażoną marinę w basenie Morza Śródziemnego. Równie znanym miejscem pozostaje Porto Rotondo. Stąd rozpościera się widok na dużą zatokę Golfo di Cugnana i tu także znajdują się liczne wille i placyki, wtopione w naturę o nadzwyczajnej urodzie.

Kto zamiast morza preferuje góry, może odkryć region Gennargentu, największy masyw górski na Sardynii, z jego malowniczym krajobrazem, gdzie najważniejsze miejsce zajmuje przyroda. Występuje tu różnorodna flora i fauna z muflonami, orłami bielikami, jeleniami sardyńskimi i różnymi gatunkami znajdującymi się obecnie na skraju wyginięcia.

Wśród swoich wspaniałości Sardynia oferuje odwiedzającym nuragi, czyli rozsiane po całym terytorium wieże, jedyne tego typu zabytki na świecie, które pozostają świadkami antycznej i wciąż częściowo owianej tajemnicą kultury, sięgającej do okresu między XV a VI wiekiem przed naszą erą.

Nuragi – zbudowane z dużych kamiennych bloków – powstawały wokół centralnej wieży w kształcie ściętego stożka, dającego poczucie solidności i siły. Miejsca te zyskały charakter archeologiczny, gdzie można jeszcze uchwycić oznaki dawnych rytuałów i życia domowego o archaicznym uroku. Jednym z najlepiej zachowanym nuragów jest kompleks znajdujący się w pobliżu miejscowości Barumini w prowincji Medio Campidano, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Prowincje to: Cagliari (stolica), Carbonia-IglesiasNuoroOlbia-TempioOristanoMedio CampidanoSassariOgliastra.

Co robić

Stintino oferuje nieskończone możliwości rekreacji: golf, wycieczki łodzią i nurkowanie, relaksujące spacery pieszo, rowerem, a nawet konno a także odkrywanie głębi lądu  i podziwianie typowej śródziemnomorskiej roślinności czy starożytnych znalezisk archeologicznych, takich jak nuragi w pobliskim Porto Torres.

Pobyt w tym miejscu stanie się jeszcze bardziej interesujący, jeśli pod koniec sierpnia będziecie mogli wziąć udział w regatach Vela Latina, ważnej międzynarodowej imprezie poświęconej starożytnej żegludze, podczas której setki tradycyjnych łodzi z całych Włoch docierają do krystalicznie czystego morza w Stintino. Ożaglowanie łacińskie było typowym ożaglowaniem śródziemnomorskim, już od czasów Republik Morskich.

La Maddalena, z jej wietrznymi wyspami bogatymi w naturalne zatoki i charakterystyczne miejsca do cumowania ładzi, okaże się idealnym miejscem na wakacje na żaglówce. Ale to nie wszystko: teren ten nadaje się również do jazdy konnej i jazdy na rowerze górskim, będących alternatywnym sposobem na poznanie plaż o zachodzie słońca i podziwianie pięknych krajobrazów i przyrody.

Warto wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Asinara na wyspie o tej samej nazwie, uważanej za jedną z najpiękniejszych na Morzu Śródziemnym, wśród kolonii białych osłów, które nadal żyją tam na wolności. Istnieje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu zgodnie z zasadami parku: piesze wędrówki szlakami tematycznymi, jazda na rowerze, jazda konna na koniach, które urodziły się i urosły na wyspie, wycieczki łodziami żaglowymi, nurkowanie z przewodnikiem oraz zwiedzanie kolejką turystyczną, która pozwala podziwiać napotykane pod drodze krajobrazy z przystankami w miejscach o szczególnych uroku.

W Gennargentu, rozległym górzystym obszarze o szczególnym pięknie, można poświęcić czas na trekking, wycieczki do stanowisk archeologicznych i jazdę na nartach pomiędzy wzgórzami Bruncu Spina – jednego z najwyższych szczytów z jego 1829 metrami – i Monte Spada, gdzie znajdują się ośrodki narciarskie i punkty gastronomiczne.