SYCYLIA

Co zobaczyć

Sycylia oferuje mnóstwo miejsc do odwiedzenia, ze względu na przyrodę, historię i tradycję.

Do osobliwości tego terytorium należą dwa zapierające dech w piersiach wulkany, Stromboli i Etna, uznana za największy aktywny wulkan w Europie. Etna znajduje się we wschodniej części Sycylii i jest jednym z obowiązkowych przystanków, jakie musimy zaplanować w trakcie odkrywania tej ziemi. Jego spektakularne erupcje mające miejsce na przestrzeni wieków, stworzyły jedyny na świecie, niepowtarzalny krajobraz.

Zainteresowani krajobrazem mogą wybierać pomiędzy chronionymi obszarami parków regionalnych Etny, Madonie i Nebrodi, a wulkanicznym rajem Pantellerii, zdominowanym przez urokliwe widoki, takie jak te, które oferuje „Pertusa di Notaro” (jaskinia tryskająca rześkim powietrzem) i z charakterystycznymi dammusi, czyli typowymi budowlami w kamieniu lawowym.

Dolina Valle del Bove z jej ścianami o wysokości sięgającej 1000 metrów, jaskinia Grotta del Gelo z jedynym lodowcem istniejącym na tej szerokości geograficznej, wąwóz Gole dell’Alcantara, gęsta sieć skalistych kanałów przez które przepływają zimne wody rzeki o tej samej nazwie, to tylko niektóre z cudów, które można podziwiać odwiedzając tę niezwykłą krainę.

Wyspy Liparyjskie

Wyspy otaczające Sycylię są liczne i pełne uroku, ale Wyspy Liparyjskie, wpisane w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zasługują na szczególną uwagę. Archipelag składa się z 7 wysp – Lipari, Vulcano, Stromboli, Salina, Filicudi, Alicudi i Panarea – oraz szeregu wysepek i skał o różnych rozmiarach.

Historia Wysp Liparyjskich jest nierozerwalnie związana z wulkanami, „artystami”, którzy stworzyli te wspaniałe dzieła natury, gdzie można zanurzyć się w głębokim błękicie morza, wybrać na wycieczki do jaskiń rozrzuconych wzdłuż wybrzeża, zrelaksować na małych plażach oblewanych krystalicznie czystymi wodami, a następnie oddać się urokom doskonałej lokalnej kuchni głównie na bazie ryb.

Dolina Świątyń w Agrigento

Innym skarbem ludzkości certyfikowanym przez UNESCO jest obszar archeologiczny Agrigento, jednego z najważniejszych miast Wielkiej Grecji. Zanurzona w zieleni drzew oliwnych, migdałowców, gajów cytrusowych i winnic, które sięgają w kierunku morza, wznosi się słynna Dolina Świątyń, która ze swoimi imponującymi i eleganckimi zabytkami przywołuje nadzwyczajną atmosferę sprzed 2500 lat, kiedy to starożytne Akagras Agrigentum pełniło funkcję centrum władzy i kultury.

Syrakuzy i obiekty UNESCO

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Sycylii wznoszą się Syrakuzy, wpisane na listę UNESCO od 2005 roku, wraz z Nekropolią w Pantalica. Ta starożytna grecka kolonia leży nad urokliwym naturalnym portem, zamkniętym na wschodzie przez wyspę Ortigia, najstarsze centrum miasta. Każdy zakątek miasta oferuje cenne dowody archeologiczne, które przywołują blask Wielkiej Grecji. Do Syrakuz i Wysp Liparyjskich dołączają jeszcze dwa inne obiekty UNESCO, których nie można pominąć: osiem pięknych późnobarokowych miast Val di Noto i Villa Romana del Casale.

<< Jeśli ktoś miałby spędzić tylko jeden dzień na Sycylii i pytał: „Co trzeba tam zobaczyć?” odpowiedziałbym bez wahania: „Taorminę”. Z pozoru to jedynie krajobraz, ale krajobraz, w którym znajduje się wszystko, co stworzyła ziemia, aby uwieść oczy, umysł i wyobraźnię.>> w ten sposób słynny francuski pisarz Guy de Maupassant opisuje Taorminę. Tych kilka słów ujmuje istotę tego małego klejnotu znajdującego się w połowie drogi między Mesyną a Katanią.

Co zjeść

Entuzjazm i gościnność tej ziemi doskonale uzupełnia bogactwo sycylijskiej kuchni, która swoimi specjałami opowiada nam o pasji i dbałości jej mieszkańców o dobre jedzenie i autentyczne smaki.

 

Nasz apetyt zaostrzy długa lista przekąsek, od smażonych ryżowych kulek, czyli arancini, przez cazzilli (pyszne krokiety ziemniaczane), po katańskie crispeddi (placuszki).

 

Dużą uwagę poświęca się również bogatym pierwszym daniom.

 

Istnieje również wiele potraw, w których główną rolę odgrywają bakłażany (caponata, makaron alla Norma i parmigiana), a także potrawy z ryb. Od kuskusu z Trapani, do makaronu z sardynkami lub ‘cca muddica. Nie zapominając o przysmakach z tuńczyka, włócznika, morszczuka i siwosza. Mięso natomiast to istna primadonna w takich daniach jak badduzze (klopsiki) i w beccafico ‘nna cipudda.

I wreszcie słynne sycylijskie ciasta, gdzie króluje ricotta i pasta migdałowa. Wystarczy pomyśleć tylko o przysmakach przygotowanych na święta Bożego Narodzenia.

Na uwagę zasługują liczne sycylijskie produkty, które zdobyły marki DOP i IGT, czyniąc z Sycylii jedną z królowych diety śródziemnomorskiej, znaną na całym świecie z autentyczności stosowanych tu produktów.

Oliwa z oliwek extra vergine, soczyste czerwone pomarańcze i słodkie winogrona z Canicattì, pomidory z Pachino i kapary z Pantellerii, figi kaktusowe i oliwki z Nocellara del Belice są doskonałościami charakteryzującymi sycylijską gastronomię.

Nie można bynajmniej zapomnieć o słynnych serach, takich jak Ragusano i pecorino, smacznych wędlinach, takich jak salami z Sant’Angelo, czy wreszcie o pachnących wypiekach, takich jak chleb z Dittaino.

Jako zwieńczenie, nie można pominąć doskonałych sycylijskich win o mocnym i pełnym smaku, wybierając może te pochodzące z Marsali, Trapani, Belice lub Vittorii.

Informacje

Sycylia jest największą włoską wyspą, oddzieloną od kontynentu Cieśniną Mesyńską. Obmywają ją wody Morza Jońskiego, Tyrreńskiego i Śródziemnego.

Okolica stanowi jedną z pereł południowych Włoch, którą możemy odkryć, poznać i przeżyć poprzez szereg alternatywnych tras, które w zależności od preferencji i potrzeb, biegną wśród natury, historii i tradycji.

To właśnie natura przeznaczyła tej ziemi swoje największe cuda: góry, wzgórza, i przede wszystkim morze, które swoimi niesamowitymi barwami, przejrzystością wód i pięknem dna zdaje się dzierżyć palmę pierwszeństwa w stosunku do innych mórz.

W tym regionie, Morze Śródziemne oferuje scenariusze, zapachy i smaki niezwykle wyjątkowe i intensywne, które może podarować tylko nieskażona natura. Wystarczy wymienić otaczające Sycylię wyspy: Wyspy Liparyjskie (dawna nazwa: Wyspy Eolskie), Egady, Wyspy Pelagijskie, Pantelleria i Ustica: jakże podobne ze względu na ich piękno i jakże wyjątkowe ze względu na przyrodę, tradycję, sztukę i historię.

Pamiętajmy też o majestatycznych wulkanach, z których niektóre nigdy nie śpią, jak Etna i Stromboli.

Wyspa fascynuje także dzięki obecności cennych pozostałości archeologicznych, które opowiadają o starożytnym pochodzeniu Trinacrii (starożytna nazwa Sycylii), a także wielu zabytków, świadectw sztuki, który były w stanie zachować swą świetność przez całe wieki.

Prowincje to: Palermo (stolica), AgrigentoKatania, CaltanissettaEnnaMessynaRagusaSyrakuzy i Trapani.

Co robić

Niekwestionowanym władcą tej starożytnej i wspaniałej krainy pozostaje niewątpliwie morze, którego można doświadczyć na tysiąc różnych sposobów: odpoczywając na jednej z wielu plaż, które oferuje strefa przybrzeżna, odkrywając piękno jej wspaniałego dna morskiego lub dając unosić się falom i wiatrowi uprawiając windsurfing czy kitesurfing.

To wszystko możliwe, ponieważ siła morza, w połączeniu z siłą wiatru, daje możliwość przeżycia dreszczyku emocji „biegania” lub nawet „latania” po krystalicznie czystych wodach, które obmywają wybrzeże w takich miejscach jak San Vito lo Capo, Mondello, Cefalù, Marina di Ragusa, Taormina, Wyspy Liparyjskie, Pantelleria, Lampedusa, Ustica.

Trekking, jazda konna, rowery i golf

Dla tych, którzy kochają trekking, wycieczka z przewodnikiem po szlakach parków krajobrazowych Sycylii okaże się zdecydowanie przeżyciem, którego nie można sobie odmówić. A jeśli nie lubicie chodzić, możecie wybrać się na zwiedzanie tych wspaniałych miejsc na koniu lub na rowerze górskim.

Należy również zauważyć, że w ostatnich latach Sycylia stała się ważnym celem podróży dla miłośników golfa. Istnieje tu bowiem kilka pól golfowych, gdzie co roku odbywa się m.in. słynne Open of Sicily.

Łaźnie i Uzdrowiska

Belpaese zawsze uważano za jeden z najbardziej popularnych celów podróży przez fanów zabiegów termalnych, formy medycyny naturalnej, kultywowanej Włoszech od czasów starożytnych Rzymian. Sycylia, jako ziemia wody i wulkanów, oferuje szeroki wybór dla tych, którzy chcą się zrelaksować, regenerując się w trakcie zabiegów terapeutycznych oraz upiększających. Do najbardziej znanych należą te w Sciacca, ze słynnymi Stufe di S. Calogero (Stufe św. Kalogera), jaskiniami, w których skoncentrowana jest tak duża ilość pary wodnej, że temperatura osiąga tutaj około 40°C, lub Terme di Acireale, której podziemne wody morskie mieszają się z siarkowymi wodami Etny.

Miejsca literackie

Dla miłośników turystyki kulturowej, Sycylia stanowi niewyczerpane źródło wiedzy, historii, sztuki i kultury. Wielcy pisarze, tacy jak Salvatore Quasimodo, Giovanni Verga, Luigi Pirandello, Leonardo Sciascia i Tomasi di Lampedusa znaleźli inspirację do napisania wielkich dzieł, takich jak „Lampart” czy „Rodzina Malavogliów”, w czarującej atmosferze i klimacie swojej ziemi.

A jest to ta sama atmosfera, w której jeszcze dziś możemy się zanurzyć, odbywając wycieczkę do miejsc opisanych przez tych znakomitych twórców, aby przeżyć te same emocje i uczucia, które towarzyszyły autorom,  opisującym je w swoich dziełach.

Sycylijska Magna Graecia

Ci, którzy chcą zanurzyć się w przeszłość, mogą wybrać pomiędzy greckimi świątyniami w Selinunte i Syrakuzach oraz świątyniami w Agrigento i w Imera, pomiędzy grecko-rzymskim teatrem w Taorminie i katedrami z epoki normańskiej, zwłaszcza w Palermo (kościół Martorana, San Giovanni degli Eremiti, czyli kościół pod wezwaniem Świętego Jana od Pustelników i kościół San Cataldo).

Dla osób zainteresowanych tradycją obowiązkowa jest wycieczka do Acireale, aby nacieszyć oczy spektaklem Opera dei Pupi (teatru sycylijskich marionetek), który opowiada historie Orlando Furioso.

Święta i jarmarki

Szeroki jest również wybór atrakcji dla tych, którzy kochają jarmarki i wydarzenia kulturalne.

W przepięknej scenerii Antycznego Teatru w Taorminie, co roku organizowanych zostaje wiele imprez, w tym słynny Festiwal Filmowy wyłaniający najwybitniejsze dzieła kinematografii. Gościnność i radość życia Sycylijczyków przejawia się w całej ich żywiołowości podczas uroczystości poświęconych Karnawałowi, najbardziej wesołemu i kolorowemu festiwalowi w roku. Karnawał w Acireale nazywany jest „Najpiękniejszym Karnawałem Sycylii”, ze względu na twórczą pomysłowość i oryginalność, z jaką wykonywane są liczne wozy alegoryczne z papier-mâché lub przyozdobione kwiatami, którym w paradzie towarzyszą wesołe i niezwykle kolorowe maski.

Święto św. Rozalii (Festa di Santa Rosalia) w Palermo i święto św. Agaty (Festa di Sant’Agata) w Katanii to tylko niektóre z wielu wydarzeń, które co roku obchodzone są w całym regionie.