TRYDENT-GÓRNA ADYGA

Strona główna » Odkryj Włochy » TRYDENT-GÓRNA ADYGA

Co zobaczyć

Dolomity są prawdziwym pomnikiem przyrody, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który dostarcza niezapomnianych wrażeń dla miłośników narciarstwa i sportów zimowych.

Region strzeże również skarbów sztuki, których nie można przegapić, oferuje również zabytki i obiekty architektoniczne, które łączą styl gotycko-austriacki z włoskim renesansem.

Odkrywanie regionu rozpoczyna się w Trydencie, znanym z tego, że odbył się tutaj Sobór powszechny. Odnajdziemy tu również katedrę w stylu romańsko-lombardzkim i Castello Buonconsiglio.

Drugim miejscem na trasie jest Bolzano, „Brama Dolomitów”, miasto symbolizujące połączenie kultury łacińskiej i niemieckiej, o czym świadczy jej gotycka katedra.

Inne ważne miejsca to Rovereto z jego muzeami, zamkami, Pustelnią San Colombano, wielkim „dzwonem pokoju” i muzeum Mart, nowym biegunem sztuki współczesnej i Riva del Garda, z Pałacem Pretoriańskim i Twierdzą z XII wieku o surowym i eleganckim wyglądzie.

Znajdują się tu również liczne sanktuaria, w tym Montagnaga di Pinè i Madonna del Monte di Rovereto.

Pełne niezwykłego piękna są zamki regionu, w tym Castel Tirolo, Castel Roncolo, Castel d’Appiano, Castel Beseno, oferujące bajkową atmosferę i czarujące widoki.

Co zjeść

Tradycyjna kuchnia Trydentu-Górnej Adygi opiera się na prostych, ale bogatych w smaki daniach, przygotowywanych z produktów miejscowych upraw i hodowli.

Najbardziej znanym regionalnym przysmakiem jest speck; smaczny wśród wędlin jest kaminwurz, surowa i wędzona kiełbasa z mięsa wieprzowego lub jelenia; najbardziej typowe są sery grana trentin, toma di montagna i casolet.

Najpopularniejsze pierwsze dania to canederli i polenta, przygotowywana z mąki kukurydzianej lub gryczanej, przyprawiana sosami z mięsa, serów lub grzybów.

Inne typowe pierwsze dania to zupa jęczmienna, makaron z fasolą, zupa grzybowa, a zwłaszcza „brò brusá” – prosta i smaczna zupa.

Główne dania to królik z grappą, gulasz, sarna z polentą, pstrąg przyprawiony różnymi sosami, „lucanica”, kiełbasa wieprzowa.

Królową miejscowej gastronomii jest jabłko z Val di Non, używane do przygotowania słynnego strudla i tart owocowych. Warte podkreślenia są produkowane tu renomowane wina, w tym Merlot, Cabernet, Pinot, Chardonnay i doskonałe wina musujące.

Informacje

Położony na północnym krańcu Włoch, na granicy z Austrią i Szwajcarią, Trydent-Górna Adyga stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników piękna gór.

Jego terytorium rozciąga się od masywu Adamello-Brenta i szczytów Ortles i Cevedale po najbardziej znaczące góry w Europie: Dolomity Val di Fassa, Brenta, Val Gardena i Val di Fiemme.

Okolice charakteryzują się niezwykłą różnorodnością krajobrazów: majestatyczne szczyty, lasy, rozległe doliny, rzeki, jeziora, urzekająca gra świateł wśród szczytów Dolomitów, charakterystyczne wioski z wysokimi dzwonnicami oraz tysiące odcieni autentycznej i nieskażonej przyrody.

Rozległy teren narciarski z setkami kilometrów tras zjazdowych stawia region w czołówce turystyki zimowej: Madonna di Campiglio, Canazei, Moena, San Martino di Castrozza to jedne z najbardziej znanych miejsc, wybierane przez wielu zarówno zimą, jak i latem na wakacje spędzane pod hasłem przyrody, sportu i zabawy.

Charakterystyczna jest panorama jeziora Garda, które w rejonie trydenckim zwęża się i wygląda jak zamknięty między górami fiord.

Fascynujący szlak tranzytowy oraz miejsce spotkania świata zachodniochrześcijańskiego i nordyckiego, Trydent-Górna Adyga strzeże również niezwykłego dziedzictwa kulturowego: pozostałości prehistoryczne, urzekające zamki, sanktuaria i miasta o znaczeniu historycznym i artystycznym.

Liczne są tu także uzdrowiska, które oferują terapie i zabiegi: Merano, Lèvico Terme, Peio, Rabbi i Comano Terme to tylko niektóre z nich.

Prowincje to: Bolzano i Trento.

Co robić

Na tle najpiękniejszych szczytów Europy, Trydent-Górna Adyga oferuje ekscytujące i zabawne wakacje pod hasłem poznania gór we wszystkich ich aspektach i we wszystkich porach roku.

Biała sceneria Dolomitów jest idealnym miejscem dla miłośników narciarstwa, snowboardu, jazdy na łyżwach, wspinaczki, „wędrówek w rakietach śnieżnych” i trekkingu na wszystkich poziomach.

W regionie znajdują się słynne na całym świecie ośrodki narciarskie, wśród których wymienić należy Madonna di Campiglio, Val Gardena ze słynnymi kurortami Selva Val Gardena, Ortisei i Santa Cristina, Val di Fassa z Canazei i Moena, masyw Marmolada, San Martino di Castrozza: zaczarowane królestwo, które łączy niezliczoną ilość tras zjazdowych na jednym, długim na setki kilometrów torze, otoczone majestatycznymi górami i fascynującymi krajobrazami.

Wieczorem, zabawę i towarzyskie życie zapewniają typowe restauracje, kluby i dyskoteki.

Latem Trydent-Górna Adyga staje się idealnym miejscem na spacery i wycieczki po dziewiczych miejscach, takich jak ścieżki Parku Narodowego Stelvio w lasach Val di Fassa lub wśród jezior na dużej wysokości.

Miłośnicy trekkingu mogą zwiedzać najwyższe szczyty, podążając wzdłuż wspaniałego odcinka Via Alpina, który został wyposażony w trasy i schroniska.

W samym sercu Alp, specjalną trasą ze względu na jej historyczno-przyrodnicze walory pozostaje Sentiero della pace (Szlak pokoju), poświęcony pamięci pierwszej wojny światowej.

Jezioro Garda, otoczone śródziemnomorską roślinnością, jest idealnym miejscem do uprawiania wielu różnych dyscyplin: kolarstwa górskiego, żeglarstwa, windsurfingu, nurkowania i wędrówek po okolicznych wzgórzach.

Liczne szlaki enogastronomiczne prowadzą do winnic słynnego pinot nero, na obszarze produkcji win musujących i win białych oraz na innych obszarach w celu odkrywania lokalnych specjałów, w tym pysznych kasztanów wokół jeziora Varna.

Droga jabłkowa w Val di Non odkrywa niepowtarzalny spektakl kolorów i zapachów: jest to znane na całym świecie królestwo jabłek, od golden delicious po Renetę.

Wakacje pod hasłem dobrego samopoczucia oraz harmonii umysłu i ciała oferują liczne uzdrowiska, w tym Terme di Levico lub Merano, słynące z terapii radonowych i wszelkiego rodzaju zabiegów kosmetycznych.

Trydent-Górna Adyga należy do krain bogatych w folklor ludowy, oferując bogaty kalendarz imprez: od charakterystycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Bolzano i Merano, poprzez święto San Vigilio w Trydencie, festiwale folklorystyczne, a także niezliczone jarmarki poświęcone winu, kasztanom, grzybom i innym pysznym produktom lokalnym.