UMBRIA

Co zobaczyć

Umbria zawdzięcza swój urok połączeniu sztuki i natury, harmonii i spokojowi, które inspirują jego barwne miejsca, a także dzięki obecności renesansowych arcydzieł i położonym na wzgórzach średniowiecznym osadom.

Gubbio stanowi jedną z takich osad. To najstarsze miasto w Umbrii, które przeżyło swój największy rozkwit w średniowieczu; katedra, Pałac Konsulów – symbol miasta czy Pałac Książęcy to tylko kilka przykładów, które czynią z tego miasta prawdziwy klejnot.

Nie tylko sztuka przyciąga odwiedzających do Gubbio, ale także spektakularne imprezy folklorystyczne Corsa dei Ceri ku czci świętego patrona miasta i Palio della Balestra, poświęcony pamięci dawnej świetności.

Innymi urokliwymi miejscami, których w Umbrii znajdziemy obfitą liczbę, są Orvieto ze słynną Katedrą, jednym z arcydzieł włoskiej sztuki gotyckiej i Studnią św. Patryka, arcydziełem inżynierii, wokół którego obracają się dwie niekomunikujące się ze sobą spirale schodów z 248 stopniami, które trzeba pokonać, aby dotrzeć do wody znajdującej się na głębokości 62 metrów.

Nie sposób zapomnieć o Spoleto, malowniczym mieście, które szczyci się tysiącletnią historią i w którym do dziś zachowały się pozostałości architektury średniowiecznej i renesansowej.

Jego kamienny bruk i najbardziej znane zabytki służą za tło dla międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, takich jak Festiwal Dwóch Światów będący doskonałą okazją do zanurzenia się w niezwykłej artystycznej atmosferze.

Pomiędzy sztuką a duchowością, niezapomnianym przeżyciem będzie wizyta w średniowiecznym mieście Asyżu, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które stanowi „zbiór arcydzieł ludzkiego geniuszu twórczego”.

Wszystko nawiązuje tu do najznakomitszego patrona Włoch, św. Franciszka, od poświęconej mu Bazyliki z grobem świętego, po Eremo delle Carceri, tuż za murami miasta, gdzie św. Franciszek oddawał się modlitwie.

Asyż jest bardzo gościnnym i radosnym miastem, a jego mieszkańcy wyrażają wolę dzielenia z ludźmi swoimi dawnymi tradycjami, w tym Calendimaggio, wspaniałą historyczną inscenizację, która przekształca miasto w starożytną średniowieczną wioskę zamieszkaną przez rycerzy, damy, łuczników i miotaczy flag z przeszłości.

Perugia, stolica Umbrii, to z kolei miasto o korzeniach sięgających zamierzchłych czasów.

Starówka miasta jest pełna arcydzieł sztuki i architektury z jednym z najbogatszych muzeów we Włoszech. Perugia jest prawdziwym centrum kulturalnym: dwa uniwersytety i kilka imprez o znaczeniu międzynarodowym sprawiają, że jest to kosmopolityczne miasto cieszące się wielkim zainteresowaniu turystów.

Co zjeść

Umbria, będąca niewielką krainą wspaniałych smaków, jest w stanie zaspokoić każde podniebienie: dla miłośników mięsa np. oferowana jest doskonała wieprzowina. Dzięki niezaprzeczalnym umiejętnościom rzeźników z Nursji wieprzowinę przekształca się tu w pyszne kiełbasy lub smaczne szynki i wędliny, znane jako wędliny z Nursji do jedzenia z chlebem sciapo (bez soli), który wzmacnia dodatkowo ich smak.

Również tutejsze sery cechują się wyrazistym smakiem. Na szczególną uwagę zasługuje dojrzały ser pecorino oraz świeże lub dojrzałe sery kozie.

Jako dodatek do dań lub przystawkę stosuje się soczewicę z Castelluccio di Norcia, będącą smacznym składnikiem zup, która otrzymała od Unii Europejskiej chronione oznaczenie geograficzne (CH.O.G., czyli IGP w języku włoskim).

Bogaty asortyment kulinarny podąża w parze z prawdziwą jakością produktów ziemi, wśród których króluje trufla. Najpopularniejszą odmianą jest trufla czarna, bardzo popularna jako przyprawa do makaronów i do dziczyzny, szczególnie w okolicach Nursji i Spoleto, ale także cenna trufla biała, którą można znaleźć zwłaszcza w dolinie Valle Tiberina, w rejonie Orvieto i Gubbio.

Innym produktem, będącym symbolem tej ziemi, jest olej, złoty i owocowy, który wzbogaca każde danie, nie dominując jego smaku, osiągając taki poziom jakości, który pozwala uzyskać chronioną nazwę pochodzenia (ChNP, czyli DOP w języku włoskim).

Wśród deserów nie można zrezygnować z typowego deseru, panpepato. Istnieje również wiele lokalnych deserów, których przepisy przekazywane są od wieków.

Umbryjska gleba stanowi doskonałe podłoże dla uprawy winorośli, zaś umiarkowany klimat pozwolił tej ziemi na produkcję renomowanych win białych i czerwonych doc, wśród których wyróżnić należy Assisi Grechetto i Sagrantino di Montefalco.

Informacje

Zanurzone w zieleni krętych dolin nieskażone krajobrazy i stare osady sprawiają, że Umbria jest niezwykle urokliwym regionem.

To kraina, na którą składają się wzgórza, góry i doliny, która rodzi się w samym sercu buta i rozciąga się w środkowej części basenu Tybru.

Umbria jest również regionem jeziora Trasimeno, największego w środkowych Włoszech, na którego terytorium przetrwały po dziś dzień pozostałości osad etruskich, zwłaszcza w rejonie Castiglione del Lago, miejscowości łączącej w sobie urok naturalnego krajobrazu, romantyzm i spokój wód jeziora.

Od wód jeziora Trasimeno przechodzimy do wód wodospadu Cascate delle Marmore w pobliżu Terni, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Europie.

Wodospad ten, otoczony bujną roślinnością, wpada do rzeki Nera ze spektakularnej wysokości 165 metrów. Miejsce to jest celem dla miłośników wioślarstwa, kajakarstwa i nie tylko.

Wśród pereł regionu wyróżnia się Asyż, który był miejscem narodzin św. Franciszka, patrona Włoch i św. Klary. W prowincji Terni wznosi się Orvieto, słynące ze wspaniałej Katedry, pałaców, średniowiecznych zaułków i mitycznej Studni św. Patryka.

Na zboczach gór znajdują się inne wspaniałe „szopki”, takie jak Bevagna i Spello.

Innym pięknym średniowiecznym miastem Umbrii jest Gubbio, malownicza osada również związana z życiem św. Franciszka.

Prowincje to: Perugia (stolica), Terni.

Co robić

Umbria, położona w zielonym sercu Włoch, jest idealnym miejscem dla tych, którzy kochają kontakt z przyrodą, a dzięki szlakom rowerowym mogą odkrywać lasy, zamki, sanktuaria, wioski i wspaniałe miasta takie jak Asyż i Spello.

Usytuowane w pobliżu Terni wodospady Cascate delle Marmore przyciągają turystów z całej Europy nie tylko ze względu na spektakularność jego wód, ale także na możliwość uprawiania wioślarstwa czy kajakarstwa.

Ponadto, wzdłuż ścieżek parku organizowane są dla dzieci wizyty mające na celu odkrycie tego obszaru.

Inną fascynującą podróżą w ponadczasowych miejscach jest podróż wiary i duchowości, która wśród swoich wyznawców zawiera najwybitniejszych synów tej ziemi, św. Franciszka z Asyżu, św. Klarę i św. Benedykta z Nursji.

Via Francigena św. Franciszka, po której można przejść pieszo, z jednej strony daje nam możliwość kontaktu z bezkresnym krajobrazem w wymiarze osobistym, a z drugiej – spotkania z innymi pielgrzymami.

Wzdłuż tej drogi znajdują się liczne miejsca noclegowe, w których można nie tylko przenocować, ale także się pożywić.

Inną ciekawą trasą jest „droga wina”, czyli szlak wiodący wśród natury, smaków, historii i tradycji. To wycieczka do najważniejszych ośrodków Umbrii, gdzie oprócz degustacji  win o bogatym smaku, można poznać miejscowe tradycje enogastronomiczne i rzemieślnicze. W istocie istnieje wiele warsztatów rzemieślniczych, w których obrabia się ceramikę, szkło i drewno i które są typowymi przejawami tradycyjnej kultury sięgającej zamierzchłej przeszłości.

Obowiązkowa jest również wizyta w jednej z wielu olejarni porozrzucanych po całym terytorium. Trudno znaleźć lepszy sposób na poznanie oliwy z oliwek wyrabianej w Umbrii, wizytówki wszystkich firm i konsorcjów olejowych, które otrzymały status DOP Umbria.